ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W tym tygodniu trzy zatrzymane wcześniej kopalnie PGG osiągną połowę mocy wydobywczych
26.05.2020r. 12:45

W tym tygodniu trzy kopalnie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), które z powodu koronawirusa wstrzymały wydobycie węgla, osiągną połowę swoich mocy wydobywczych - zakłada największa górnicza spółka. Stopniowo rośnie też wydobycie w innych zatrzymanych wcześniej kopalniach - Pniówek i Bobrek.

Przywracanie wydobycia w zakładach, które na kilka tygodni musiały wstrzymać lub ograniczyć eksploatację ze względu na dużą ilość potwierdzonych zakażeń Sars-CoV-2, rozpoczęło się w ubiegłym tygodniu.

Jako pierwsza połowę dawnego wolumenu wydobycia przekroczyła - już w zeszłym tygodniu - bytomska kopalnia Bobrek, należąca do spółki Węglokoks Kraj. W kopalni pracują już wszystkie trzy ściany wydobywcze. Natomiast w tym tygodniu połowę zdolności wydobywczych powinny osiągnąć należące do PGG kopalnie: Murcki-Staszic, Sośnica i Jankowice (część kopalni ROW).

"Kopalnie zwiększają wydobycie stopniowo, w miarę powrotów do pracy kolejnych górników z negatywnymi wynikami testów na obecność koronawirusa. W tym tygodniu wszystkie trzy zakłady mają osiągnąć 50 proc. swoich mocy wydobywczych. Zakładamy, że powrót do normalnego poziomu produkcji będzie możliwy w następnym tygodniu" - powiedział we wtorek PAP rzecznik Węglokoksu Tomasz Głogowski.

Natomiast do końca tego tygodnia węgla nie będą wydobywać należące do PGG ruchy Bielszowice i Pokój - części kopalni zespolonej Ruda w Rudzie Śląskiej. Eksploatację wstrzymano na czas powadzonych wśród załogi obu kopalń badań przesiewowych.
Oprócz Bobrka i trzech kopalń PGG, wydobycie zwiększa również należąca do JSW kopalnia Pniówek w Pawłowicach, gdzie dotąd potwierdzono najwięcej zakażeń Sars-CoV-2 w górnictwie. "Stopniowo kopalnia będzie wracać do wolumenu produkcji sprzed 10 maja" - zapewnił rzecznik jastrzębskiej spółki Sławomir Starzyński, nie precyzując, jaki jest obecny poziom dobowego wydobycia w zakładzie.

Normalnie pracuje należąca do JSW kopalnia Zofiówka (część kopalni Borynia-Zofiówka), również będąca rosnącym ogniskiem zakażeń. W związku z objęciem badaniami przesiewowymi całej ok. 22-tysięcznej załogi JSW, można spodziewać się wzrostu liczby zakażonych w kolejnych dniach, w miarę przekazywania wyników testów.

Z danych trzech spółek węglowych wynika, że we wtorek rano zakażonych koronawirusem było łącznie 3640 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3376 osób raportowanych w poniedziałek rano. W kopalniach JSW potwierdzono 1648 przypadków Covid-19 (w tym 1476 w kopalni Pniówek i 154 w kopalni Zofiówka), a w kopalniach PGG - 1446 wobec 1425 raportowanych dobę wcześniej. Najwięcej chorych jest w kopalniach: Jankowice (670), Sośnica (454), Murcki-Staszic (230) i Bielszowice (57). W bytomskiej kopalni Bobrek do wtorku rano potwierdzono 546 przypadków.

Górnicy stanowią prawie połowę spośród ponad 7,3 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim. Według opublikowanych we wtorek danych sanepidu, w woj. śląskim potwierdzono 7327 przypadków koronawirusa - rano poinformowano o 187 nowych zakażeniach. 1429 osób wyzdrowiało, a 192 zmarły. W szpitalach w regionie jest 371 osób. Od początku epidemii wykonano ponad 70,2 tys. testów na obecność Sars-CoV-2, z czego blisko 1,6 tys. minionej doby.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE