ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Elektrociepłownia w Zabrzu zwiększy udział paliwa z odpadów
26.05.2020r. 14:02

Uruchomiona jesienią 2018 r. elektrociepłownia Fortum w Zabrzu w kończącym się sezonie grzewczym była w 40-proc. zasilana alternatywnym paliwem wytwarzanym z odpadów; docelowo proporcje tego paliwa i węgla kamiennego będą wynosić po 50 proc. - wynika z informacji firmy.

W Zabrzu - po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni - został wykorzystany RDF (ang. Refuse Derived Fuel), czyli paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze wpisuje się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, polegającą na ponownym wykorzystaniu tego, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci.

Dzięki RDF odpady nienadające się do dalszego recyklingu nie zalegają na składowiskach, ale służą jako paliwo do wytwarzania ciepła i prądu.

"Zgodnie z planem, udział RDF zwiększamy stopniowo. Obecnie spalamy 40 proc. RDF i 60 proc. węgla. Docelowo proporcje będą wynosić po 50 proc." - poinformował rzecznik Fortum w Polsce i krajach bałtyckich Jacek Ławrecki.

We wtorek zabrzańska elektrociepłownia podsumowała swój pierwszy pełny sezon grzewczy, w którym wyprodukowała dla mieszkańców Bytomia i Zabrza blisko 1,7 mln gigadżuli ciepła oraz - w kogeneracji - ponad 216,7 tys. megawatogodzin energii elektrycznej.
"Zastosowane źródło kogeneracyjne o mocy 225 MW w paliwie pozwala utrzymać sprawność całego układu na poziomie ponad 90 proc. Spaliny z kotła fluidalnego trafiają to systemu oczyszczania bazującego na absorberze oraz systemie filtrów workowych, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo dla środowiska" - podał w komunikacie koncern Fortum.

Dzięki unowocześnieniu zabrzańska elektrociepłownia znacząco zmniejszyła emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W odniesieniu do roku 2010 zawartość tlenków azotu w spalinach zmalała o 47 proc., tlenków siarki o 76 proc., a pyłów o 86 proc.

Zakończona ponad półtora roku temu budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu trwała blisko 2,5 roku i kosztowała ok. 870 mln zł. Instalacja dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu. Nowa elektrociepłownia zastąpiła wysłużone instalacje, działające wcześniej w tych miastach.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ciepłownik 26.05.2020r. 14:49
Jak mając w koncesji zapisany udział odpadów w wysokości 32% przetwarzać je z udziałem 40% ? Co na to URE?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-05-2020r. 09:30 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 27.05.2020r. 12:55
"dostarcza prąd i ciepło do ponad 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i sąsiednim Bytomiu" Czy mają... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE