ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francuska CEA wzywa KE do "szczegółowej analizy" energii jądrowej
26.05.2020r. 14:22

Francuska Komisja Energii Jądrowej i Energii Alternatywnych (CEA) wezwała Komisję Europejską, aby nie podejmowała decyzji, które sektory powinny zostać uwzględnione w Taksonomii UE zanim nie zostanie przeprowadzona dogłębna analiza wpływu energii jądrowej na środowisko, oparta na dowodach naukowych.

CEA, finansowana przez rząd organizacja badawcza, przekazała w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do towarzystw jądrowych i organizacji badawczych, że analiza powinna rozpocząć się natychmiast, aby wnioski były dostępne, zanim Komisja podejmie decyzję, które sektory powinny zostać uwzględnione w przepisach aktów delegowanych. Projekty pierwszych dwóch aktów oczekuje się na jesieni, a ich przyjęcie do końca roku.

Taksonomia stworzy wspólny język i kryteria, do których inwestorzy mogą się odnosić, inwestując w projekty i działania gospodarcze, które mają znaczący pozytywny wpływ na klimat i środowisko. Stanowi ona, że przy ocenie zrównoważenia działalności gospodarczej należy wziąć pod uwagę szereg celów środowiskowych.

W marcu grupa ekspertów technicznych Komisji Europejskiej zaleciła, aby nie uwzględniać energii jądrowej w taksonomii do czasu stwierdzenia, czy łańcuch dostaw przemysłu jądrowego nie powoduje znaczącej szkody dla innych celów środowiskowych.

Zasada "nie wyrządzaj żadnej znaczącej szkody" (DNSH) ma na celu zagwarantowanie, że technologie energetyczne nie będą szkodzić innym celom, tym.in. w zakresie gospodarki obiegu zamkniętego, różnorodności biologicznej, utrzymania równowagi systemów wodnyc i walki z zanieczyszczeniami.
CEA zasugerowała, że analiza mogłaby zostać przeprowadzona przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC), a następnie przekazana państwom członkowskim do konsultacji. Centrum JRC stanowi zaplecze naukowe i bazę danych Komisji, które zatrudnia naukowców w celu udzielania niezależnych zaleceń i porad naukowych.

W ubiegłym miesiącu ponad 100 towarzystw jądrowych, naukowców i ekologów napisało list do Komisji Europejskiej i decydentów UE, wzywając ich do przeprowadzenia przez ekspertów "sprawiedliwej i terminowej" oceny energii jądrowej według kryterium DNSH.

W liście stwierdzono, że ocena musi opierać się na dowodach naukowych i nie powinien mieć na nią wpływu żaden program polityczny ani ideologiczny. "Zwalczanie zmian klimatu jest sprawą najwyższej wagi, w której należy uwzględnić rolę wszystkich niskoemisyjnych źródeł energii, a ostateczna taksonomia dotycząca zrównoważonych finansów musi to uwzględniać" - zawierał list.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE