ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

GZM utworzyła spółkę celową do budowy spalarni odpadów
26.05.2020r. 14:53

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia utworzyła we wtorek spółkę celową do budowy i uruchomienia spalarni odpadów, z kapitałem zakładowym 20 mln zł. W ciągu trzech miesięcy GZM chce wybrać lokalizację instalacji.

Uchwałę ws. utworzenia spółki pod nazwą GZM - Czysta Energia sp. z o.o. przyjęło we wtorek zgromadzenie Metropolii. "Podstawowym celem działalności spółki jest organizacja i przygotowanie procesu inwestycyjnego, zmierzającego do budowy i uruchomienia instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych" - napisano w uchwale.

Wskazano, że kapitał zakładowy spółki w chwili jej zawiązania wynosi 20 mln zł i zostanie pokryty poprzez wniesienie przez GZM wkładu.

Uchwałę zakładającą utworzenie takiej spółki zarząd Metropolii przygotował już przed lutową sesją zgromadzenia; krótko przed obradami punkt ten został jednak wycofany. Jak wyjaśniał wówczas przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, przyczyną były konsultacje z ministerstwem właściwym ds. środowiska.

W tym czasie Metropolia miała już złożony do ministra wniosek o wpis na listę tzw. instalacji termicznego przetwarzania odpadów, prowadzoną w formie rozporządzenia. Ostateczny efekt tego wniosku miał być znany 31 lipca.

We wtorek Karolczak wyjaśniał, że do GZM dotarły jednak informacje o zmianie terminu zatwierdzenia ministerialnej listy, ale też głosy, że być może w ogóle lista nie powstanie.

"W tym momencie te podmioty, które będą w stanie zabezpieczyć strumień odpadów, będą mogły samodzielnie podejmować taką decyzję. Chcielibyśmy być gotowi, aby móc wdrożyć rozwiązania, które - mam nadzieję - pozwolą płacić naszym mieszkańcom mniej za system gospodarki odpadami" - mówił przewodniczący zarządu GZM.

Karolczak zaznaczył, że trzyma kciuki, aby ministerstwo zrezygnowało z listy. "Wydaje się, że w przypadku takich instalacji wcześniejsze listy na poziomie regionalnym, tzw. plany gospodarki odpadami, nie sprawdziły się - stąd m.in. obecna sytuacja, w której na terenie Metropolii nie mamy możliwości racjonalnego gospodarowania frakcją energetyczną odpadów komunalnych, której nie można składować" - wskazał.
Przewodniczący zarządu GZM poinformował, że w ostatnich tygodniach zarząd GZM przeprowadził wstępną analizę formalno-prawną dla powstania instalacji oraz formuły jej budowy. "W tej chwili jesteśmy na etapie wskazania lokalizacji - jest siedem zgłoszeń" - podał. Dodał, że wybór - w oparciu o konsultacje z gminami członkowskimi - powinien zapaść w ciągu dwóch, trzech miesięcy.

Zastrzegł jednak, że taka inwestycja powinna być dobrze skomunikowana z siecią dróg i musi mieć dobry dostęp do sieci ciepłowniczej i energetycznej. "Mamy nadzieję, że ostateczna decyzja będzie też trochę podyktowana ewentualnym wsparciem gminy, na terenie której ta instalacja powstanie - to bowiem również spore dochody do budżetu" - przypomniał.

"Być może taka instalacja pomogłaby radzić sobie z trudnościami budżetowymi, które część miast obecnie ma. Mamy ostatnie informacje z prac Regionalnej Izby Obrachunkowej: co najmniej dwa miasta mają już negatywną ocenę sprawozdania za zeszły rok. Mamy nadzieję, że te miasta są w stanie szybko sobie z tym poradzić" - zasygnalizował Karolczak.

Pytany o perspektywę realizacji instalacji przewodniczący zarządu GZM wskazał, że od momentu podjęcia uchwały wybór lokalizacji powinien zająć dwa do trzech miesięcy. W tym czasie pełnomocnik przeprowadzi procedurę rejestracji spółki. Zarząd ma zostać wybrany, kiedy gotowa będzie już dokumentacja dotycząca formy prowadzenia inwestycji, ze wskazaną lokalizacją i analizą ekonomiczną.

"Jeśli potwierdzą się informacje, że projekt listy ministerialnej nie będzie realizowany i lista instalacji zostanie uwolniona, wówczas podmiot od razu rozpocząłby studium wykonalności i wszelkie zgody środowiskowe" - dodał Karolczak.

Podał, że w uzasadnieniu wtorkowej uchwały uściślono miejsce miasta Gliwice i projektu zakładającego budowę niewielkiej spalarni - o wydajności 80 tys. ton - jako komplementarnego dla projektu GZM. "Uważamy że te dwie instalacje zapewnią pełne bezpieczeństwo np. w przypadku przestojów technologicznych lub awarii" - powiedział uściślając, że oba projekty będą realizowane osobno.

W listopadzie ub. roku przedstawiciele miast i gmin członkowskich GZM przyjęli uchwałę intencyjną, wyrażając "wolę podjęcia działań w zakresie realizacji przedsięwzięć zmierzających do powstania instalacji termicznego przekształcania odpadów dla obszaru GZM z wytworzeniem energii elektrycznej oraz ciepła".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE