ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łódzki magistrat przeznaczył 3 mln zł na wymianę nieekologicznych pieców
26.05.2020r. 15:00

Łódzki magistrat rozdzielił niemal całą kwotę przeznaczoną w tym roku na wymianę źródeł ogrzewania na ekologiczne. Za 3 mln zł zlikwidowane zostaną 844 "kopciuchy" w mieście. W ciągu 3 lat, dzięki ponad 10 mln zł dotacji, z łódzkich domów usunięto 4,1 tys. pieców.

"Kontynuujemy miejski program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania, na który w tym roku przeznaczyliśmy 3 mln zł. Rozpatrzyliśmy ponad 340 wniosków - 244 z nich uzyskało dotację. Wśród beneficjentów są osoby indywidualne, firmy, właściciele kamienic prywatnych i wspólnotowych" - poinformował na konferencji prasowej we wtorek Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Łodzi. Dodał, że deklarowana liczba nieekologicznych palenisk, które zostaną w tym roku zlikwidowane, to 844.

Jak mówił, przyznany na ten rok budżet został już zrealizowany w 99,9 proc. i nie przeszkodziła temu nawet trudna sytuacja związana z epidemią i ograniczeniami w kontaktach z urzędem, który przerzucił się głównie na komunikację telefoniczną i mailową.

"Beneficjenci robią wszystko, by zrealizować te inwestycje do 30 listopada. Jesteśmy w kontakcie z każdym z nich i na bieżąco uzyskujemy informacje, na jakim etapie prac obecnie się znajdują. Wydział urbanistyki wydaje pozwolenia w trybie pilnym; do tej potrzeby dostosowała się gazownia i zakład energetyczny. Znaczny udział w podłączaniu kamienic do sieci cieplnej ma Veolia jako dostawca ciepła systemowego" - zaznaczył Honkisz.

Miejski program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania został uruchomiony w 2017 roku. Od tego czasu rozpatrzono ponad 3,3 tys. wniosków, przyznając dotację ponad 1,3 tys. podmiotów. Do 2020 roku na dofinansowanie do wymiany "kopciuchów" miasto przeznaczyło 10,4 mln zł, dzięki czemu zlikwidowano 4,1 tys. palenisk.
Według wyliczeń Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ, dzięki dotychczasowym inwestycjom w łódzkich piecach spalono o 20 tys. ton węgla mniej.

"Tylko w tym roku, biorąc pod uwagę 844 zlikwidowane paleniska i średnio 3 tony węgla spalane w sezonie grzewczym, mamy kolejne 2,5 tys. ton spalanego węgla mniej. Mówimy tu tylko o inwestycjach zrealizowanych w ramach dotacji, natomiast obserwujemy, że z roku na rok coraz więcej właścicieli prywatnych kamienic podłącza te obiekty do sieci cieplnej we własnym zakresie" - dodał Honkisz.

W ramach miejskiego programu antysmogowego można uzyskać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła na ekologiczne na poziomie 80 proc. kosztów inwestycji - maksymalnie jednak 7 tys. zł dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Kolejny nabór przewidziano w styczniu przyszłego roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE