ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Portugalia zaoszczędzi setki mln euro na imporcie gazu dzięki wodorowi z OZE
26.05.2020r. 15:55

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, portugalski rząd robi kolejny krok w kierunku budowy niskoemisyjnego systemu energetycznego. Lizbona przyjęła strategię, której celem jest produkcja wodoru wytwarzanego z nadwyżek odnawialnej energii elektrycznej.

Rząd Portugalii zatwierdził strategię rozwoju infrastruktury produkcji, magazynowania i przesyłu wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy z nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej z OZE.

Zaproponowane rozwiązania mają przyczynić się do wygenerowania do 2030 roku inwestycji w zielony wodór wartych 7 mld euro, w tym około 85 proc. ma stanowić kapitał prywatny. W tej kwocie znajduje się zasygnalizowana wcześniej inwestycja w produkcję zielonego wodoru w Sines koło Lizbony.

Wykorzystanie czystego wodoru ma przełożyć się na ograniczenie przez Portugalię importu gazu - według zazrezentowanych szacunków - o około 300-600 mln euro.

Portugalski minister środowiska i klimatu Joao Pedro Matos Fernandes zapewnia, że produkowany w Portugalii zielony wodór może być konkurencyjny kosztowo, a około 70 proc. portugalskich sieci gazowych ma być już przystosowana do jego przesyłu.

W 2030 r. Portugalia ma posiadać potencjał produkcji energii z wodoru na poziomie 1 GW, a zielony wodór będzie można wykorzystać także w transporcie czy przemyśle.

Cel wyznaczony przez portugalskie władze w krajowym planie na rzecz energii i klimatu to zwiększenie do 2030 roku udziału energii odnawialnej w portugalskim miksie konsumcji energii do 47 proc., a także do 100 proc. jeśli brać pod uwagę wyłącznie elektroenergetykę. Już obecnie większość energii elektrycznej zużywanej w Portugalii pochodzi z OZE.
Wiadomo, że w produkcję zielonego wodoru w Portugalii może włączyć się państwowy koncern energetyczny EDP, który dzięki działalności swojej spółki EDP Renovaveis (EDPR) należy do europejskiej czołówki jeśli chodzi o produkcję zielonej energii.

EDP jest jednym z sygnatariuszy niedawnego listu do Komisji Europejskiej, w którym czołowe europejskie koncerny energetyczne wzywają do wsparcia budowy infrastruktury zielonego wodoru w ramach unijnego pakietu antykryzysowego.

Portugalska firma ogłosiła wcześniej realizację pilotażowej instalacji do produkcji zielonego wodoru, która ma powstać w 2022 r. na terenie elektrowni gazowej w Ribatejo.

EDP informuje o planie budowy instalacji typu power-to-X-to-power, czyli mogącej zamieniać odnawialną energię elektryczną w wodór i następnie z powrotem w energię elektryczną.

Instalacja ma składać się z elektrolizera o mocy 1 MW oraz zbiornika umożliwijącego przechowanie wodoru w ilości, z której będzie można wytworzyć do 12 MWh energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE