ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Meksyku branża OZE w obliczu konieczności finansowania infrastruktury sieciowej
26.05.2020r. 18:03

W Meksyku trwa cicha batalia pomiędzy rządem a prywatnym sektorem o rolę OZE w energetyce - informuje "BiznesAlert.pl".

W kwietniu meksykański regulator sieci elektroenergetycznej CENACE wydał zakaz podłączania do sieci nowych elektrowni OZE. Decyzja została poparta przez Manuela Bartletta, byłego wiceministra spraw wewnętrznych oraz dyrektora meksykańskiego operatora elektroenergetycznego Comisión Federal de Electricidad (CFE). W uzasadnieniu pojawiła się informacja, że decyzja jest umotywowana sytuacją pandemiczną oraz, że generowanie energii z OZE nie gwarantuje ciągłości jej dostaw. Deweloperzy OZE poinformowali, że ponad 6 mld dolarów zostało "zawieszonych" w 28 projektach. Sąd wydał tymczasowe orzeczenie, w którym nakazał CENACE wycofanie się z decyzji i zezwolenie firmom na testy operacyjne oraz podłączanie do sieci.

Administracja prezydenta Obradora, wskazuje w dekrecie pandemię koronawirusa jako uzasadnienie wprowadzenia nowych zasad, które zmniejszą rolę OZE. Dokument wywołał falę oburzenia wśród meksykańskich i zagranicznych inwestorów.
Manuel Bartlett przekonuje na łamach "Reutersa", że popiera rozwój OZE oraz zmniejszenie udziału ropy naftowej w wytwarzaniu energii elektrycznej. Podkreśla jednak, że firmy z branży OZE muszą mieć swój wkład w rozwój infrastruktury sieciowej, z której korzystają. "Właściciele elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych nie płacą CFE za backup" - zauważa Bartlett, w nawiązaniu do kosztów, które trzeba ponieść w energetyce konwencjonalnej opartej na paliwach kopalnych, w celu zapewnienie stabilności systemu. Pyta się także, czy sprawiedliwy jest fakt, że CFE subsydiuje firmy OZE, które nie produkują energii w ciągu całego dnia. Firmy powinny także ponosić koszty przesyłu energii elektrycznej. Przedstawiciel operatora wskazuje, że obecnie produkcja energii z OZE i korzystanie z sieci przesyłowej stanowi nosi znamiona kradzieży.

W odpowiedzi firmy OZE wskazują, że elektrownie mogą wydajniej produkować energię niż CFE oraz wspomóc redukcję emisji CO2 w sektorze. Administracja Lopeza Obradora gorąco zaprzeczyła celowym posunięciom, co nie zmienia faktu, że decyzje zmniejszają zaufanie zagranicznych inwestorów. Stanowią poważny cios dla obietnicy konkurencyjnego, dobrze uregulowanego i przejrzystego rynku energii - czytamy w "BiznesAlert.pl".
Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE