ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wenezuela. Przypłynął pierwszy tankowiec z paliwem z Iranu
26.05.2020r. 18:57

Pierwszy z pięciu irańskich tankowców z benzyną przypłynął do portu w El Palito na zachodzie Wenezueli; w pogrążonym w kryzysie państwie dramatycznie brakuje paliwa, chociaż kraj ma największe udokumentowane złoża ropy na świecie.

Tankowiec Fortuna zacumował w poniedziałek w położonym przy rafinerii porcie El Palito, około 200 km na zachód od stolicy kraju Caracas i dostarczył paliwo oraz inne produkty naftowe, a także części zamienne mające zwiększyć możliwości produkcyjne wenezuelskiego przemysłu petrochemicznego - relacjonuje we wtorek agencja AFP, przywołująca wypowiedzi wiceprezydenta i ministra ds. ropy naftowej i energetyki Tarecka El Aissamiego.

Wenezuelska marynarka wojenna ogłosiła, że drugi statek - Forest - wpłynął już na wody terytorialne tego kraju, a w najbliższych dniach mają do niego dołączyć trzy kolejne tankowce. Według agencji Reutera w sumie Iran dostarczy Wenezueli ok. 1,53 mln baryłek benzyny i innych produktów naftowych.

Dostawy paliwa zostały skrytykowane przez przedstawicieli administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, która już wcześniej objęła sankcjami zarówno Wenezuelę, jak i Iran. Pomoc Iranu dla Wenezueli świadczy o coraz bliższej współpracy tych państw oraz może być postrzegana jako znak ekspansji wpływów irańskich na zachodnią półkulę - ocenia AFP.

"Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w tych czasach liczyć na Iran" - powiedział podczas ceremonii powitania Fortuny w porcie El Aissami. Dodał, że statek jest "symbolem braterstwa i solidarności" między Iranem i Wenezuelą.
USA wraz z blisko 60 innymi państwami świata, w tym większością członków Unii Europejskiej, za legalnego przywódcę Wenezueli uznaje Juana Guaido, a nie sprawującego realną władzę w kraju prezydenta Nicolasa Maduro, który wspierany jest przez Rosję, Chiny, Kubę oraz Iran - przypomina AFP.

Napięcie między konkurującymi ośrodkami władzy narasta po tym, jak na początku maja podległe Maduro służby ogłosiły, że udaremniły próbę wtargnięcia do kraju od strony morza grupy "najemnych terrorystów". Guido zaprzeczył jakiemukolwiek zaangażowaniu w ten incydent. Jednak w poniedziałek prokurator generalny poprosił sąd najwyższy o zbadania, czy partia przeciwnika Maduro jest organizacją terrorystyczną, która "wobec niemożności przejęcia władzy drogą wyborów zwróciła się ku przemocy".

Chociaż Wenezuela posiada największe potwierdzone złoża ropy naftowej na świecie, z wyliczeń OPEC wynika, że wydobywa obecnie tylko 622 tys. baryłek tego surowca dziennie, czyli zaledwie jedną piątą tego, co 10 lat temu - zauważa AFP. Dodaje, że Maduro obwinia za tę sytuację USA, które wprowadziły mocno ciążące wenezuelskiej gospodarce sankcje. Eksperci oraz opozycja wraz z Guido uważają, że winne są błędne wybory polityczne, brak inwestycji i korupcja.

Według AFP również w stolicy kraju Caracas, której wcześniej nie dotykał problem braku paliwa, przed stacjami benzynowymi ustawiają się kilometrowe kolejki. Na czarnym rynku litr benzyny kosztuje ok. 3 dolarów, u kontrolowanego przez państwo monopolistycznego dystrybutora jest - jak pisze AFP - niemal darmowa, ale niedostępna; minimalna płaca w Wenezueli wynosi ok. 4,6 dolarów miesięcznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE