ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MAP przedstawiło projekty zmian dot. kodeksu spółek handlowych
27.05.2020r. 05:25

Eksperci zaproszeni do współpracy przez Ministerstwo Aktywów Państwowych w ramach Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego po trzymiesięcznej pracy przedstawili projekty zmiany Kodeksu spółek handlowych oraz innych ustaw - poinformował we wtorek resort aktywów państwowych.

"Podczas wtorkowego posiedzenia członkowie Komisji, na której czele stoją Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych oraz Janusz Kowalski, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego nad Spółkami Skarbu Państwa omówili opracowane przez poszczególne Zespoły eksperckie projekty" - czytamy w komunikacie MAP.

Jak przekazano, projekt przedłożony przez Zespół ekspercki ds. reformy prawa handlowego, którego przewodniczącym jest dr hab. Piotr Pinior (prof. UŚ) zakłada zmiany w kilkunastu przepisach prawa handlowego Kodeksu spółek handlowych.

"Jedną z najważniejszych propozycji zawartych w dokumencie jest doprecyzowanie sposobu, w jaki oblicza się długość kadencji członka organu spółki kapitałowej. Nowy przepis zakłada, podobnie jak w przypadku zapisów o prostej spółce akcyjnej, że kadencja będzie obliczana w pełnych latach obrotowych, o ile statut spółki nie zakłada inaczej" - napisano.

Dodatkowo, do przepisów o spółce akcyjnej i spółce z o. o. wprowadzone zostaną obowiązki lojalności i zachowania poufności członków organów spółki po wygaśnięciu ich mandatu. Nowością będzie również przyjęcie tzw. Business judgement rule oraz dodanie zapisów ułatwiających podejmowanie uchwał i odbywanie posiedzeń za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Projekt autorstwa Zespołu eksperckiego ds. prawa koncernowego, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Szumański zakłada wprowadzenie do polskiego prawa spółek handlowych regulacji prawnej tzw. prawa holdingowego, która ma regulować relacje prawno-prywatne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi.
"Powinno się to odbywać w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników, zwłaszcza spółki zależnej" - napisano.

Jak tłumaczy resort, powstanie propozycji reformy zostało przygotowane w odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez polskich przedsiębiorców działających w stosunkach dominacji i zależności. "Sytuacja ta wynikała bezpośrednio z przygotowanego w 2000 r. Kodeksu spółek handlowych, gdzie przyjęto koncepcję ograniczonego prawa holdingowego, pozostawiając tym samym pewną lukę prawną, która teraz może zostać uzupełniona" - wskazano.

Kolejny projekt, wypracowany przez Zespół ekspercki ds. zwiększenia efektywności rad nadzorczych, którego przewodniczącym jest dr Radosław L. Kwaśnicki, skupił się przede wszystkim na wyposażeniu rad nadzorczych spółek akcyjnych oraz spółek z o. o. w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziej efektywnego nadzoru korporacyjnego.

"Rady nadzorcze są niczym innym jak reprezentacją osób ponoszących ekonomiczne ryzyko funkcjonowania spółki, dlatego niezwykle ważne jest, aby ustawodawca na bieżąco monitorował dynamiczne zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą oraz wsłuchiwał się w realne potrzeby uczestników rynku" - czytamy.

Resort przekazał, że prace nad ustawami wspierał Zespół konsultacyjny, którego przewodniczącym jest dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ. Eksperci zespołu na każdym etapie prac konsultowali propozycje zmian.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE