ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Operator Nord Stream 2: grożenie sankcjami jest dyskryminacją
27.05.2020r. 09:29

Operator budowanego przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 2, spółka Nord Stream 2 AG, uważa groźby objęcia gazociągu sankcjami za dyskryminowanie uczestniczących w projekcie firm europejskich - oświadczył rzecznik spółki Jens Mueller.

"Nord Stream 2 i firmy popierające ten projekt nadal uważają, że jak najszybsze oddanie gazociągu do użytku odpowiada interesom bezpieczeństwa energetycznego konsumentów europejskich, konkurencyjności UE i zobowiązaniom dotyczącym ochrony klimatu" - oświadczył Mueller. Dodał następnie, że "wszelka groźba sankcji jest niezgodnym z prawem dyskryminowaniem firm europejskich".

Jak podał w środę rosyjski dziennik "Kommiersant", komentarz Nord Stream 2 dotyczy wypowiedzi ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella. W wywiadzie dla dziennika "Handelsblatt" Grenell powiedział, że USA obserwują przemieszczanie się rosyjskich statków Akademik Czerski i Fortuna, które mogą ukończyć budowę Nord Stream 2. Dyplomata powiedział, że Waszyngton ma zamiar utrudnić uruchomienie tego gazociągu.

Rosyjski parlamentarzysta Konstantin Kosaczow komentując wywiad Grenella dla "Handelsblatt" oświadczył, że groźby zastosowania sankcji świadczą o tym, iż USA są przekonane, że Rosja jest w stanie sama ukończyć gazociąg. Kosaczow, szef komisji spraw zagranicznych w wyższej izbie parlamentu Rosji, Radzie Federacji, w komentarzu na Facebooku napisał, że "USA stały się światowym szantażystą nr 1".
Sankcje wobec budujących Nord Stream 2 firm znalazły się w ustawie o budżecie Pentagonu, podpisanej pod koniec 2019 roku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Sprawiło to, że pracujące przy budowie rosyjskiego gazociągu jednostki szwajcarskiej firmy Allseas odpłynęły z Bałtyku. Rosja zapowiedziała, że samodzielnie ukończy budowę. Jak się ocenia, układanie rur po dnie morskim może przeprowadzić, po niezbędnej modernizacji, Akademik Czerski.

Ministerstwo energetyki Rosji prognozowało w lutym, że gazociąg powstanie najpóźniej na początku 2021 roku. Pierwotnie gazociąg Nord Stream 2 miał powstać do końca 2019 roku i Rosja zamierzała wówczas wstrzymać tranzyt gazu przez Ukrainę.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: antymonopol 27.05.2020r. 16:37
Naprawdę?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE