ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OPZZ oczekuje strategii dla branży górniczo-energetycznej
27.05.2020r. 10:29

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) oczekuje od rządu "szybkiego przekazana spójnej i kompleksowej strategii, uwzględniającej problematykę całej branży górniczo-energetycznej". Związkowcy oceniają, iż to rząd odpowiada za zły stan górnictwa i energetyki.

Pod skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego apelem w tej sprawie podpisał się przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski oraz szefowie 25 związków zawodowych, działających w górnictwie węgla kamiennego, brunatnego, miedziowego, a także w energetyce i przemyśle petrochemicznym.

Związkowcy postulują, aby zaplanowane na drugą połowę czerwca posiedzenie zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. gospodarki i rynku pracy było poświęcone właśnie problematyce dotyczącej systemowych rozwiązań w branży górniczo-energetycznej.

"Dłużej czekać nie będziemy! Jeśli nie zostaną nam przedstawione konkretne propozycje, będziemy szukać innych rozwiązań dla naszych działań. Mamy prawo oczekiwać od polskiego rządu natychmiastowej reakcji na rzecz stabilizacji branży górnictwa i energetyki oraz budowania bezpieczeństwa energetycznego Polski, które od kilku lat staje się coraz bardziej zagrożone" - czytamy w opublikowanym w środę stanowisku.

W ocenie organizacji związkowych, "brak jasnej, spójnej i przede wszystkim wieloletniej strategii, uwzględniającej interesy Polski, jest niedopuszczalny i stanowi niebezpieczeństwo dla naszego kraju".

Za niedopuszczalną związkowcy uważają też zgodę rządu na kupno węgla i energii elektrycznej z zagranicy przez spółki Skarbu Państwa w sytuacji, kiedy w kraju zalegają zwały węgla, a państwowe firmy nie realizują wcześniejszych zamówień na ten surowiec.

"Na powolne uzależnianie się od rynków zewnętrznych oraz wyeliminowanie polskiego przemysłu wydobywczego nie ma naszej zgody" - napisali związkowcy z OPZZ, którzy oczekują także - w sytuacji wdrażania programów restrukturyzacyjnych w górnictwie i energetyce - przedstawienia programów osłonowych i aktywizujących dla pracowników tych branż.
Związkowcy przypomnieli, że cena węgla i energii jest obłożona wieloma podatkami i opłatami, co - ich zdaniem - powoduje utratę konkurencyjności na światowych rynkach. Zwrócili uwagę, że opłaty te są wprowadzane przez rząd, zaś upadek górnictwa i elektrowni oznaczałby zaprzestanie wpływów z tych sektorów do budżetu państwa oraz samorządów.

"Nie będzie naszej zgody, aby wszyscy odbiorcy energii ponosili koszty źle prowadzonej polityki państwa w tym obszarze" - zadeklarowali przedstawiciele OPZZ-owskich związków, domagając się także jednoznacznych informacji o zobowiązaniach, podjętych przez rząd w ramach unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.

W liście do premiera związkowcy zadeklarowali gotowość do podjęcia "wspólnych i stanowczych działań mających na celu obronę miejsc pracy i praw obywatelskich oraz pracowniczych". "Żądamy pilnego zniesienia zakazu zgromadzeń. Żądamy rozmów w ramach dobrze pojętego dialogu społecznego" - podsumowali autorzy listu.

O trwających w Ministerstwie Aktywów Państwowych pracach nad programem dla górnictwa, w powiązaniu z potrzebami krajowej energetyki, mówił w środę w radiu RMF FM szef tego resortu Jacek Sasin. Wicepremier potwierdził, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będzie przedstawiony opinii publicznej, a przede wszystkim samym górnikom, program funkcjonowania górnictwa na najbliższe lata.

"Pokażemy, jak górnictwo ma funkcjonować w ścisłym kontakcie z energetyką" - poinformował Sasin, zapewniając, że nie będzie grupowych zwolnień w kopalniach. "To mogę na pewno powiedzieć i uspokoić. Pracujemy nad takim programem, który pozwoli, że nikt z górników nie będzie tracił pracy" - zadeklarował szef MAP.

Wicepremier przyznał, że pandemia koronawirusa dotknęła sektor górnictwa. "Dwie największe polskie firmy górnicze: JSW i PGG są dotknięte pandemią i część kopalń nie pracuje. Wielu górników przebywa albo na kwarantannie albo jest zakażonych. To pogłębia problem, który jest w polskim górnictwie, problem rentowności" - mówił w środę wicepremier.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Eko 27.05.2020r. 12:43
Wszystko zmierza do likwidacji górnictwa. Importujemy po 2500-3000MW (pse.pl) przy poborze 18-20GW. Tylko po co... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 27.05.2020r. 16:36
Po co kopać najdroższego węgla na świecie na zwały bo przecież nikt go nie chce kupować. Dodatkowa jest z niego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE