ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Rozwój infrastruktury jądrowej by czerpać korzyści z reaktorów badawczych
27.05.2020r. 15:56

Reaktory badawcze mogą być wykorzystywane do różnych celów, od szkolenia inżynierów jądrowych i prowadzenia badań naukowych, po produkcję radioizotopów i opracowywanie zaawansowanych materiałów. Ale zanim jakiś kraj rozpocznie budowę nowego reaktora badawczego, musi najpierw stworzyć odpowiednią infrastrukturę jądrową.

"Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zapewnia wytyczne dotyczące ustanawiania i wdrażania projektów budowy reaktorów badawczych. Należą do nich między innymi ramy prawne i regulacyjne, rozwój zasobów ludzkich, zabezpieczenia, bezpieczeństwo i ochrona fizyczna"- powiedział Andrey Sitnikov, Kierownik Techniczny ds. Infrastruktury Jądrowej i Budowania Potencjału dla Reaktorów Badawczych w MAEA. "Podejście "Kamienie milowe MAEA" pomaga krajom skutecznie i całościowo rozwijać programy reaktorów badawczych, aby mogły z nich bezpiecznie i niezawodnie korzystać".

Podejście "Kamienie milowe MAEA"

Podejście "Kamienie milowe MAEA" to kompleksowy program podzielony na trzy etapy, które określają, co kraj musi osiągnąć w 19 obszarach rozwoju infrastruktury jądrowej, w tym m.in. w bezpieczeństwie jądrowym, zasobach ludzkich, finansowaniu i zarządzaniu. Podejście to może być stosowane zarówno do programów energetyki jądrowej, jak i programów reaktorów badawczych.

Chociaż ogólne zarysy podejścia "Kamienie milowe MAEA" są w dużej mierze podobne dla programów reaktorów badawczych i programów energetyki jądrowej, to główna różnica wiąże się z poziomem wykorzystania: reaktory badawcze mają szeroki zakres zastosowań, natomiast reaktory jądrowe są przede wszystkim wykorzystywane do wytwarzania energii elektrycznej. Oznacza to, że gdy kraj stosuje podejście "Kamienie milowe MAEA" do reaktorów badawczych, musi najpierw ustalić, do czego będzie używany reaktor badawczy. Znajomość sposobu wykorzystywania reaktora badawczego jest niezbędna nie tylko do identyfikacji konkretnych wymaganych elementów infrastruktury jądrowej, takich jak np. rodzaj specjalistów do zatrudnienia i obiektów do budowy, ale także do skutecznego zastosowania podejścia "Kamienie milowe MAEA".

Trzy główne etapy rozwoju

Proces rozwoju reaktora badawczego jest podzielony na trzy główne etapy: przygotowanie raportu wykonalności uzasadniającego potrzebę budowy reaktora badawczego; przygotowanie do budowy reaktora, w tym ustanowienie ram prawnych i regulacyjnych; oraz budowę i uruchomienie nowego reaktora.

Każdy etap ma wskaźnik jego ukończenia lub tzw. "kamień milowy", aby pomóc krajowi w śledzeniu osiąganych postępów i ocenie jego gotowości do rozpoczęcia prac nad kolejnym etapem. Kamień milowy 1 osiąga się, gdy kraj jest gotowy do podjęcia decyzji o realizacji programu reaktorów badawczych; Kamień milowy 2 zostaje osiągnięty, gdy państwo jest gotowe do rozpoczęcia negocjacji z ew. dostawcą w sprawie budowy i eksploatacji reaktora; i etap 3 jest osiągany, gdy reaktor jest gotowy do uruchomienia.

Przegląd i działania doskonalące

Ocena, jaka infrastruktura już istnieje i co wymaga dalszego rozwoju, jest ważnym krokiem w tworzeniu lub rozbudowie programu reaktorów badawczych. MAEA pomaga krajom, na ich żądanie, w dokonaniu przeglądu ich statusu i określeniu obszarów, które mogą wymagać poprawy, dzięki Zintegrowanemu Przeglądowi Infrastruktury Jądrowej dla Reaktorów Badawczych (INIR-RR). Są to koordynowane przez MAEA misje wzajemnej oceny, które mają charakter holistyczny i są prowadzone przez międzynarodowe zespoły złożone zarówno z ekspertów MAEA, jak i zewnętrznych, którzy mają bezpośrednie doświadczenie w specjalistycznej infrastrukturze jądrowej reaktora badawczego.

Przed misją zainteresowany kraj najpierw sporządza raport z samooceny 19 obszarów infrastrukturalnych, zgodnie z publikacją MAEA "Uwagi szczegółowe i kamienie milowe projektu reaktora badawczego" ("Specific Considerations and Milestones for a Research Reactor Project"). Następnie eksperci oceniają sytuację na podstawie dowodów, w tym planów strategicznych i rozważań dotyczących lokalizacji, zebranych podczas misji INIR-RR.
Po zakończeniu misji zespół INIR-RR przygotowuje raport z zaleceniami dotyczącymi działań niezbędnych do wdrożenia. Kolejna misja może odbyć się po około dwóch latach po misji początkowej w celu oceny stanu wdrożenia zaleceń. Plan działania mający na celu zapewnienie ukierunkowanego budowania potencjału w zakresie niektórych z 19 obszarów infrastrukturalnych, z uwzględnieniem ustaleń przeglądu, jest zwykle opracowywany wspólnie przez zainteresowany kraj i MAEA.

Pierwsza w historii misja INIR-RR

Pierwsza w historii misja INIR-RR miała miejsce w Nigerii w lutym 2018 r. Nigeria ma miniaturowy reaktor badawczy ze źródłem neutronów (MNSR) o mocy 30 kWt, który działa od 2004 r. i jest wykorzystywany do działań szkoleniowych i analizy aktywacji neutronów, ale nie może być wykorzystywany do innych aplikacji.

Władze tego kraju przewidują budowę większego, bardziej wszechstronnego wielozadaniowego reaktora badawczego (MPR) do takich zastosowań, jak np. produkcja radioizotopów zarówno do leczenia raka, jak i do konserwacji żywności. MPR posłuży również do zwiększenia doświadczenia w eksploatacji większych reaktorów i pomoże krajowi w drodze do potencjalnego programu energetyki jądrowej w przyszłości.

Ponieważ Nigeria ma już program reaktorów badawczych, większość wymagań infrastrukturalnych dla MPR jest już w pewnym stopniu spełniona; jednak eksploatacja większego reaktora badawczego wymaga dalszego wzmocnienia i rozbudowy istniejącej infrastruktury. Zalecenia sformułowane przez zespół misji INIR-RR podkreśliły konieczność zwiększenia nacisku na rozwój zasobów ludzkich. Nigeria planuje uruchomić reaktor do 2025 r.

Rozwój, aby osiągnąć więcej

MPR jest także częścią planów Wietnamu dotyczących rozszerzenia programu reaktorów badawczych, aby powiększyć korzyści, jakie kraj może osiągnąć dzięki tym reaktorom. Wietnam eksploatuje obecnie stosunkowo niewielki reaktor badawczy - reaktor basenowy o mocy 500 kWt - do różnych zastosowań, w tym do ograniczonej produkcji izotopów promieniotwórczych oraz badań i rozwoju wiązki neutronów.

Misja INIR-RR w Wietnamie została przeprowadzona w grudniu 2018 r. Zespół misji stwierdził, że Wietnam poczynił znaczące postępy w bardziej szczegółowej ocenie wykorzystania MPR i wzmocnieniu niezależności nadzoru jądrowego.

"Planowany reaktor badawczy o mocy 10-15 MWt zwiększy nasze możliwości w zakresie badań naukowych, edukacji i szkoleń oraz produkcji izotopów promieniotwórczych", powiedział Hoang Anh Tuan, Dyrektor Generalny Wietnamskiej Agencji Energii Atomowej. Wietnam planuje uruchomienie MPR do 2026 r. "Misja INIR-RR pomogła nam w zidentyfikowaniu obszarów dalszego rozwoju infrastruktury, w tym naszą strategię gospodarki odpadami promieniotwórczymi i nasze ramy prawne".MAEA

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE