ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W czasie pandemii państwowe aktywa mają szerokie wykorzystanie
27.05.2020r. 17:04

"W sytuacji kryzysu aktywa państwowe w znacznie szerszym stopniu niż prywatne mogą posłużyć do walki z pandemią" - ocenia prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski - "Państwowe czempiony mają przestrzeń do realizowania społecznej odpowiedzialności" - dodaje.

Jak powiedział PAP Roszkowski, w czasie pandemii w sposób nieco przerysowany widać, jak różni się gospodarka amerykańska od europejskiej. Zaznaczył, że wszędzie w sytuacjach kryzysowych przedsiębiorcy dokładają się do ogólnego wysiłku, co nie jest proste, bo trudno sobie wyobrazić jakieś podręcznikowe wskazania do działań na wypadek epidemii, kryzysów zdrowotnych, gospodarczych itp.

Jednak - jego zdaniem - w USA czysto wolnorynkowy egoizm, nie do końca działa w takiej sytuacji. Z jednej strony nie wszyscy dochowują dyscypliny, z drugiej, firmy wspomagają lokalne społeczności dość wolontariacko i wybiórczo - wskazał prezes Instytutu.

Tymczasem i w Europie i w Polsce sytuacja jest nieco inna. "Mamy kilka lokalnych czempionów, głównie w sektorze energetycznym, paliwowym i wydobywczym, które mają przestrzeń do realizowania społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w sytuacji rzeczywistej potrzeby" - ocenił Roszkowski. Podkreślił, że polskim spółkom, na które Skarb Państwa ma rzeczywisty wpływ, wydano zalecenia i kierunkowe decyzje, by w sposób elastyczny pomagać w walce z epidemią.

Jak podkreślił, posiadanie przez państwo własnych aktywów, np. w sektorze finansowym czy energetycznym ma swoje zalety. "Przekłada się to czy to na wsparcie płynnościowe dla przedsiębiorców, czy szybsze decyzje o odraczaniu zobowiązań kredytowych" - wskazał Roszkowski. Spółce Skarbu Państwa o odpowiednim reżimie prawnym w sytuacji kryzysowej łatwiej jest wysłać samolot za granicę i coś sprowadzić, niż np. jakiejś agencji - dodał.
"Spółki energetyczne jak PGE, bezpośrednio wspierają szpitale jednoimienne, z kolei takie podmioty jak KGHM dokonywały zakupów interwencyjnych materiałów ochronnych. Wykorzystały to, że spółki mają dużo prostszą drogę do realizacji takich zleceń, ale też mają innego rodzaju kontakty, przedstawicielstwa w różnych częściach świata i mogą bardziej elastycznie zdobywać towary" - podkreślił Roszkowski.

W ocenie prezesa Instytutu Jagiellońskiego, Ministerstwo Aktywów Państwowych "trochę przeciera szlaki", ale w porównaniu do państw azjatyckich czy USA, gdzie gospodarka jest ustawiona inaczej, radzi sobie dość dobrze i elastycznie.

Zdaniem Roszkowskiego, najbardziej praktycznym przejawem działania takiego modelu jest spłaszczenie przebiegu epidemii, także dzięki wsparciu Spółek Skarbu Państwa, kontrolowanych przez rząd i nadzorowanych przez MAP.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE