ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inwestycje w energetykę jądrową mniej podatne na wpływ pandemii
28.05.2020r. 09:49

Globalne inwestycje w energetykę spadną w tym roku o 400 miliardów dolarów, co jest największym spadkiem w historii branży, ponieważ pandemia Covid-19 powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię - wynika z opracowania Międzynarodowej Agencji Energii. W ocenie analityków IEA pandemia w mniejszym stopniu wpłynie na inwestycje w energetykę jądrową.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) stwierdziła w najnowszym raporcie World Energy Investment 2020 (https://www.iea.org/reports/world-energy-investment-2020), że bezprecedensowy spadek inwestycji następuje po największym spadku zapotrzebowania na energię od czasu drugiej wojny światowej.

IEA stwierdziła, że spadek inwestycji jest "nadzwyczajny zarówno pod względem skali, jak i szybkości" i wpłynie na każdy większy sektor, od paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa, gaz i węgiel, po źródła odnawialne, w tym energię wiatrową i słoneczną. Zdaniem IEA spadek inwestycji w obszarach takich jak technologie czystej energii może zagrozić transformacji na odnawialne, zrównoważone źródła energii.

Jednocześnie w analizie stwierdzono, że spadek dotknie też inwestycje jądrowe, bo pandemia koronawirusa zakłóca harmonogramy realizowanych projektów. Jadnak w ocenie analityków IEA długi czas realizacji tego typu przedsięwzięć powoduje, że wydatki podlegają mniejszym zmianom.

W 2019 r. inwestycje w energetykę jądrową ponownie wzrosły, ponieważ w 2018 r. rozpoczęto realizację kilku projektów (Akkuyu -1 w Turcji, Kursk 2-1 w Rosji, Rooppur-2 w Bangladeszu, Shin-Kori-6 w Korei, Hinkley Point C-1 w UK), a pięć kolejnych uruchomiono w 2019 r. (Busher-2 w Iranie, Hinkley Point C-2 w UK, Kursk 2-2 w Rosji, Taipingling-1 i Zhangzhou-1 w Chinach). Był to ważny czynnik wzrostu w Europie, biorąc pod uwagę dwa reaktory EPR w EJ Hinkley Point C, które rozpoczęto budować w tym okresie.
Ostateczne decyzje inwestycyjne (FID) w głównych dyspozycyjnych źródłach energii na dużą skalę - węglu, gazie, energii jądrowej i wodnej - spadły w 2019 r. do 86 GW, co stanowi redukcję o 8 proc. w porównaniu z 2018 r. i prawie 60 proc. mniej niż w 2010 r. Był to najniższy poziom od dekady.

FID dla energii jądrowej spadły w 2019 r., a rozpoczęto budowę tylko pięciu nowych elektrowni, z których największa to drugi reaktor Hinkley Point w Wielkiej Brytanii.

IEA stwierdziła, że poza kilkoma rynkami o silnym wsparciu politycznym, rozpoczęcie budowy projektów jądrowych jest opóźnione, z utrzymującymi się wyzwaniami w zakresie rozwoju projektów na niektórych rynkach, a w niektórych przypadkach z lokalną opozycją.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE