ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Wyniki VI edycji konkursu Taurona na najlepszą pracę dyplomową
28.05.2020r. 10:45

Laureatami zakończonej VI edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową zostali Józef Borys oraz Mikołaj Walkowiak z Politechniki Poznańskiej. Nagrodę otrzymali za wspólnie napisaną pracę inżynierską pt. "Bilansowanie sieci lokalnej z zastosowaniem magazynów energii samochodów elektrycznych".

Współpraca z uczelniami wyższymi i średnimi szkołami zawodowymi to działania Tauron Dystrybucja, które w perspektywie mają zapewnić spółce pozyskanie wartościowych i dobrze przygotowanych do zawodu pracowników. Jednym z działań adresowanych do studentów uczelni technicznych z całej Polski jest corocznie ogłaszany konkurs na najlepszą pracę dyplomową.

Konkurs jest organizowany już od kilku lat i jego celem jest promowanie obszaru i zagadnień dotyczących szeroko rozumianej dystrybucji energii. Ostatnia edycja konkursu została ogłoszona w czerwcu 2019 roku i dotyczyła prac, które powstały w roku akademickim 2018/2019. Temat konkursowy, zaproponowany studentom w tej edycji brzmiał: "Inteligentne sieci elektroenergetyczne - rozwój i eksploatacja".

- Temat konkursu był sformułowany szeroko, ponieważ z jednej strony stawialiśmy na nowatorskie pomysły, z drugiej nie chcieliśmy zawężać tematyki prac do konkretnych wskazanych przez nas zagadnień - mówi Robert Zasina, prezes zarządu Tauron Dystrybucja. - Chodziło o szerokie spojrzenia na inteligentne sieci oraz o takie prace, w których byłby pokazany aspekt ekonomiczny zaproponowanych rozwiązań. W przypadku nagrodzonej pracy dyplomowej o przedstawionych koncepcjach można myśleć, jak o projekcie do wdrożenia a nie jak o czysto teoretycznym opracowaniu - dodaje Zasina.

W uzasadnieniu swojej decyzji Komisja konkursowa podkreślała, że nagrodzona praca uwzględnia dwa bardzo wyraźnie trendy obecne we współczesnej energetyce. Mowa o wzroście mocy generowanej z OZE i rozwoju elektromobilności, dla których został pokazany wspólny model biznesowy magazynowania energii w pojazdach elektrycznych. Beneficjentami takiej działalności w perspektywie lat mogą okazać się dystrybutorzy i sprzedawcy energii, właściciele pojazdów, koncerny motoryzacyjne oraz operatorzy inteligentnych sieci. Istotnym aspektem opłacalności koncepcji pokazanej w pracy, może być minimalizacja kosztów związanych z dwukierunkową infrastrukturą ładowania pojazdów.

Laureaci konkursu studiowali energetykę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej, dlatego tematy magazynowania energii, sieci elektroenergetycznych oraz elektromobilności były bezpośrednio związane z programem ich studiów.

- Praca, w zasadzie od początku, była budowana z myślą o praktycznym wykorzystaniu idei magazynowania energii w samochodach elektrycznych. Pomysł jej napisania zrodził się w odpowiedzi na realny problem rozwoju odnawialnych źródeł energii, generujących energię bez możliwości jej magazynowania oraz wzrost liczby samochodów elektrycznych. Oprócz walorów typowo naukowych wierzymy, że udało się ukazać te słabości odnawialnych źródeł energii oraz pojazdów elektrycznych, które można połączyć i zamienić w zalety. Do tych zalet zaliczylibyśmy poprawę efektywności energetycznej, zwiększenie sprawności zarządzania systemami dystrybucji energii, poprawę parametrów jakościowych energii oraz wydajniejsze wykorzystanie OZE - podsumowali autorzy pracy Mikołaj Walkowiak i Józef Borys.

W tym roku Komisja konkursowa, poza przyznaniem nagrody głównej przydzieliła też wyróżnienie. Otrzymał je Maciej Klimas z Politechniki Śląskiej za pracę magisterską pt. "Dobór parametrów hybrydowych energetycznych filtrów aktywnych (HEFA)".
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE