ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gascade planuje przesył wodoru z Nord Stream 2 do Niemiec
29.05.2020r. 06:46

Deutsche Welle pisze o pomyśle wykorzystania Nord Stream 2 do dostaw wodoru do Niemiec. Spółka niemiecka Gascade z udziałami Gazpromu jest zainteresowana takim rozwiązaniem - czytamy w BiznesAlert.pl.

Europa zamierza rozwijać wykorzystanie wodoru w gospodarce. Niemcy pracują nad programem transformacji części gazociągów na poczet dostaw tego paliwa zamiast gazu ziemnego lub wymieszanego z nim do 2030 roku. Gazociągi OPAL odprowadzający gaz z Nord Stream oraz EUGAL, który w przyszłości ma odprowadzać surowiec z Nord Stream 2 mogą stać się częścią tego projektu. Plan przestawienia części sieci gazowej na dostawy wodoru uwzględnia także jego składowanie w kawernach, w których dotąd spoczywał gaz ziemny. Jedna z największych znajduje się w Jemgum i należy do Gazpromu przez jego podmiot zależny, czyli Astorę.

Rzecznik Gascade George Wustner przekonuje Deutsche Welle, że wszystkie gazociągi pod kontrolą tej firmy mogą zostać wykorzystane do transportu wodoru. - Ponieważ odnawialny i zdekarbonizowany wodór to źródło energii, które można pozyskać w dużej ilości, szybkim czasie i relatywnie akceptowalnych cenach, uważamy, że należy go wykorzystać, by Niemcy mogły osiągnąć swe cele klimatyczne. Z tego względu w pełni wspieramy pomysł wtłoczenia wodoru do istniejącej infrastruktury - napisał Wustner w odpowiedzi na pytania DW. Przyznaje jednak, że realizacja tego scenariusza będzie zależeć od dostępności wodoru. Zielony wodór z niemieckich źródeł odnawialnych może nie wystarczyć.
Rosyjski portal Neftegaz.ru sugeruje, że niedobory wodoru mogłyby zostać pokryte dostawami z Rosji, która także mogłaby stworzyć własne centra wytwarzania tego paliwa. Rosatom testuje już wytwarzanie wodoru z nadwyżek energii z Elektrowni jądrowej Kola - przypomina Neftegaz.ru. Chodzi o fioletowy wodór wytwarzany z użyciem atomu. Niemcy wciąż nie przyjęli strategii wodorowej, bo spierają się o źródła wodoru. Zwolennicy niebieskiego wodoru, który mógłby pochodzić między innymi z Nord Stream 2, starli się z obrońcami wodoru zielonego wytwarzanego z pomocą OZE - czytamy w BiznesAlert.pl.
Deutsche Welle/Neftegaz.ru , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE