ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pierwsze wodorowe pociągi wyjadą na tory
29.05.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, niezawodność technologii ogniw paliwowych sprawdziła się w codziennej eksploatacji pociągów napędzanych wodorem, które testował Alstom. Regularne kursowanie regionalnych pociągów wodorowych Coradia iLint ma zostać uruchomione od 2022 r.

Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Pociąg jest w pełni bezemisyjny i cichy, emituje jedynie parę wodną i skroploną wodę. Pociąg został wyposażony w kilka innowacyjnych rozwiązań: technologię czystej konwersji energetycznej umożliwiające elastyczne magazynowanie energii w bateriach oraz system zarządzania mocą napędową i dostępną energią.

Kilka miesięcy temu, po 530 dniach i ponad 180 tysiącach przejechanych kilometrów, dwa pierwsze na świecie pociągi wodorowe pomyślnie zakończyły oficjalnie fazę testową. Dwa pociągi Coradia iLint, wyprodukowane przez Alstom w fazie poprzedzającej produkcję seryjną, realizowały przewozy pasażerskie od września 2018 r.

Zakończona z powodzeniem faza testowa oznacza, że spełnione zostały warunki do uruchomienia stałej eksploatacji pociągów wodorowych.
Począwszy od 2022 roku 14 pociągów Coradia iLint zastąpi będące obecnie w eksploatacji spalinowe zespoły trakcyjne. Jako pierwszy zaufał technologii wodorowej przewoźnik LNVG z niemieckiego kraju związkowego Dolnej Saksonii, zamawiając 14 składów Coradia iLint wraz z usługą serwisowania i dostawą paliwa wodorowego na 30 lat.

- Przez ostatnie półtora roku nasze dwa pociągi Coradia iLint poprzedzające produkcję seryjną udowodniły, że technologia ogniw wodorowych może być z powodzeniem stosowana w codziennej obsłudze składów pasażerskich. To dla nas ważna siła napędowa na drodze do bezemisyjnej i zrównoważonej mobilności w transporcie kolejowym. Podczas testów eksploatacyjnych pociągów wodorowych pozyskaliśmy także cenne dane, które posłużą nam do dalszego rozwoju technologii napędowej - komentuje Jörg Nikutta, dyrektor zarządzający na Niemcy i Austrię, Alstom Transport Deutschland GmbH.

Alstom dostarczy pociągi napędzane wodorowymi ogniwami paliwowymi dla LNVG, a także zapewni serwis pojazdów w swoim zakładzie w Salzgitter. Ponadto firma Linde, zajmująca się dystrybucją gazów, zbuduje i będzie obsługiwać stację tankowania wodoru dla tej rodziny pociągów, zlokalizowaną w pobliżu stacji Bremervoerde.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: kreatywny innnowator 29.05.2020r. 16:19
zasilane deuterem ?
z wykorzystaniem laserów femtosekundowych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histe/oryk 29.05.2020r. 16:20
a kogo będą wozić kiedy...
chindię tę wojnę wygrają
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: EINSTEIN³ 29.05.2020r. 17:13
Szrot, zardzewiałe w katalogu. Kolej Pneumatyczna zawładnie globalnym transportem i pozostanie na zawsze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 30.05.2020r. 12:21
Kolejny Hindeburg tylko tym razem na kołach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 31.05.2020r. 11:23
Start Falcona 9 dokładnie pokazuje, gdzie jest miejsce wodoru. Prywatna firma wybrała słabiutką konstrukcję z lat... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ec 01.06.2020r. 09:14
Zamierzają trakcję elektryczną zastąpić napędem wodorowym? A gdzie myślenie?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 01-06-2020r. 11:49 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE