ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wrocław wymienia ogrzewanie w kamienicach komunalnych
30.05.2020r. 14:05

Spółka Wrocławskie Mieszkania rozpoczyna w czerwcu wymianę ogrzewania w 18 kamienicach komunalnych.

Prace związane ze zmianą systemu ogrzewania rozpoczną się w czerwcu i potrwają do końca listopada. Remont obejmie 18 budynków w rejonach Przedmieścia Oławskiego, Psiego Pola i Brochowa.

"Rozpoczynamy realizację miejskiego programu wymiany źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych, który jest jednym z kluczowych zadań prezydenta Jacka Sutryka i priorytetowy dla nas jako zarządcy kamienic komunalnych" - powiedział Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu spółki Wrocławskie Mieszkania, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Jak dodała wiceprezes spółki Monika Tendaj-Bielawska, w sumie w planie na lata 2020-2024 wytypowano ponad 200 budynków. "Analizowaliśmy szereg danych, takich jak przebieg istniejących sieci ciepłowniczych, stan techniczny budynków, a przede wszystkim system ogrzewania" - wyjaśniła.

Do uciepłowienia wskazano budynki w 100 proc. gminne, z mieszkaniami ogrzewanymi w większości tzw. "kopciuchami". Wymiana ogrzewania i montaż instalacji centralnego ogrzewania dla 63 budynków zostanie dofinansowany ze środków unijnych w ramach RPO WD 2014-2020, w wysokości ponad 11 mln zł. Pozostałe będą realizowane z budżetu gminy.
Jak podano, proces przygotowania inwestycji dla 18 budynków trwał ponad rok. Obejmował uzgodnienia warunków z dostawcami ciepła, wizyty projektantów i inwentaryzacje budowlane, na podstawie których przygotowane zostały projekty remontów budynków. Dla części z nich zmiana ogrzewania jest pierwszym etapem zaplanowanych prac.

Spółka poinformowała, że w związku z pandemią koronawirusa zobowiązała wykonawców robót do zapewnienia mieszkańcom dodatkowych środków zabezpieczających takich, jak ozonowanie budynków czy dodatkowe dezynfekcje. "Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego pozwalają na wykonywanie prac inwestycyjnych w lokalach mieszkalnych z zachowaniem środków ochrony osobistej i przy udziale domowników. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań uprzedzamy naszych najemców ogłoszeniami na klatkach schodowych i staramy się z wyprzedzeniem komunikować o planowanych pracach" - dodał Kowalczyk.

W komunikacie poinformowano też, że w kwietniu spółka rozpoczęła działania związane z przygotowaniem dokumentacji projektowych dla kolejnych 33 kamienic, w których prace rozpoczną się w przyszłym roku.
Najemców, którzy posiadają stare piece w budynkach, w których nie jest możliwe systemowe uciepłowienie, spółka zachęca do skorzystania z miejskiego programu KAWKA+. "Dotychczas wpłynęło do nas ponad 100 wniosków o zgodę na zmianę systemu ogrzewania. Staramy się je rozpatrywać na bieżąco i wspierać lokatorów w pozyskiwaniu kolejnych pozwoleń" - powiedziała Tendaj-Bielawska.

Miejski program oferuje dofinansowanie 100 proc. kosztów kwalifikowanych, nawet do 15 tys. zł. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację starych źródeł ciepła do końca 2020 r., mają możliwość skorzystania z ulgi czynszowej do 100 proc. w okresie dwóch lat, a w kolejnych trzech - do 50 proc.
Mieszkańcom budynków, w których gmina przeprowadzi prace związane ze zmianą ogrzewania, w okresie trwania prac remontowych przysługuje 20 proc. zniżka w opłatach czynszowych. Zniżka ta nie wymaga wniosku lokatora.
Dla tych, którzy obawiają się wzrostu opłat po zmianie ogrzewania, miasto przygotowało wsparcie w postaci Lokalnego Programu Osłonowego prowadzonego przez MOPS.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE