ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ceny ropy w górę przed nadchodzącym spotkaniem OPEC+.
01.06.2020r. 11:47

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej wypracowały solidną zwyżkę w maju i rozpoczynają także bieżący miesiąc od wzrostu. Dzisiejszy poranek przynosi co prawda niewielki ruch notowań ropy w górę, jednak cały bieżący tydzień może być emocjonujący ze względu na planowanie spotkanie państw OPEC+.

Dla przypomnienia, kartel OPEC wraz z kilkoma krajami spoza kartelu, w tym Rosją, wprowadził w życie nowe porozumienie naftowe. Na jego mocy wprowadzono ogromne obniżki produkcji ropy, sięgające w maju i czerwcu łącznie 9,7 mln baryłek, czyli niemal 10% całkowitego globalnego wydobycia tego surowca. Porozumienie było odpowiedzią na gwałtowny spadek popytu na ropę naftową na świecie w wyniku pandemii Covid-19. Zawierało ono także ustalenia dotyczące dużych, solidarnych cięć produkcji ropy również w całym przyszłym roku oraz początku 2022 r.

(1194x796)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

W maju państwa OPEC+ niemal w całości dopasowały się do planowanych cięć wydobycia, co pozwoliło przynajmniej częściowo zniwelować nadwyżkę ropy naftowej na globalnym rynku. Niemniej, zrzeszeni producenci ropy mają zamiar regularnie rewidować postanowienia porozumienia i dopasowywać je do potrzeb rynku.

Kolejne spotkanie przedstawicieli krajów kartelu OPEC na początku planowane było na przyszły tydzień (9-10 czerwca). Niemniej, wiele wskazuje na to, że zostanie ono przełożone już na najbliższe dni - nowy roboczy termin to 4 czerwca.

To oznacza, że już w bieżącym tygodniu możemy być świadkami ważnych decyzji sygnatariuszy porozumienia naftowego. Mowa tu przede wszystkim o możliwości przedłużenia dotychczasowych cięć w wysokości 9,7 mln baryłek dziennie na kolejne miesiące, a nawet do końca roku. Wolę takiego rozwiązania pokazuje przede wszystkim Arabia Saudyjska, jednak kraj ten będzie potrzebował zgody Rosji, aby przeforsować tak duże cięcia na tak długi czas.

Inwestorzy obecnie dyskontują możliwość przedłużenia ogromnych cięć produkcji, co wpływa na wzrost cen ropy naftowej. Niemniej, jeśli ten scenariusz się nie zrealizuje, to notowania ropy naftowej najprawdopodobniej będzie czekać korekta spadkowa.

(1194x796)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE