ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Ropa naftowa to problem geopolityki, ospały popyt odbija
01.06.2020r. 11:55

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Hossa na rynku ropy naftowej, która rozpoczęła się po spadku poniżej zera 20 kwietnia, wykazuje pierwsze oznaki hamowania. Nastąpiło to po tym, jak kontrakt terminowy na ropę WTI dotarł do oporu na poziomie 35 USD, a kontrakt na ropę Brent nie przekroczył 37,2 USD/b - oba te poziomy stanowią zniesienie o 38,2 proc. z przeceny w okresie od stycznia do kwietnia. Krótki spadek wygasającego majowego kontraktu na ropę WTI do wartości ujemnych w ubiegłym miesiącu najprawdopodobniej zapewnił największe wsparcie następującej po nim mocnej hossy.

Wydarzenie z 20 kwietnia wstrząsnęło światowym rynkiem ropy, a producenci uświadomili sobie, że należy podjąć drastyczne kroki w celu ochrony rynku przed dalszymi stratami. Najprawdopodobniej właśnie to doprowadziło do ścisłego i szybkiego porozumienia wykazywanego przez głównych producentów w maju.

W najnowszym raporcie na temat rynku ropy Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) odnotowała, że w maju globalna podaż ropy spadała o 12 mln baryłek dziennie do poziomu dziewięcioletniego minimum wynoszącego 88 mln. Równocześnie przewiduje się ożywienie popytu ze spadku o 22 mln baryłek dziennie w ujęciu rok do roku w maju do spadku o 13 mln w czerwcu.

Proces ten wspierała szybka i w większości przypadków wymuszona redukcja produkcji amerykańskiej ropy z łupków, obecnie szacowana przez MAE na 2,8 mln baryłek dziennie r/r w 2020 r. Wcześniejsze cięcia produkcji przez OPEC+ powodowały zawsze pewne wahania, ponieważ członkowie grupy ryzykowali oddanie części udziału w rynku producentom z Ameryki Północnej. Ryzyko to zniknęło po załamaniu na rynku ropy WTI, ponieważ w efekcie wielu producentów odnotowało straty, co zmusiło ich do wstrzymania produkcji.

Po potencjalnym osiągnięciu fazy konsolidacji warto się zastanowić, co mogłoby spowodować kolejne osłabienie. W tym kontekście istnieje szereg obszarów ryzyka, przede wszystkim:
- Ponowny wzrost zachorowań na Covid-19 po poluzowaniu ograniczeń
- Zdolność OPEC+ do utrzymania obecnego ścisłego porozumienia
- Determinacja stratnych producentów amerykańskich, aby zwiększyć produkcję przy powrocie ceny ropy WTI powyżej 30 USD/b
- Zmiany po pandemii dotyczące zachowań światowych konsumentów (mniej lotów, więcej pracy z domu)

Wybicie powyżej 35 USD/b lipcowego kontraktu terminowego na ropę WTI może sygnalizować potencjalne rozszerzenie w kierunku $40/b, natomiast wsparcie powinno się pojawić na poziomie 30 USD/b. Jedynie spadek poniżej 28 USD/b rodzi obawy o głębszą korektę.

Poza ryzykiem kolejnej wojny handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także słabszego, niż przewidywano ożywienia popytu, na początku czerwca rynek ropy skoncentruje się na szczycie OPEC i grupy OPEC+ w Wiedniu, kiedy to producenci będą omawiać dalsze decyzje. Obawy, że Rosja może sprzeciwić się utrzymaniu cięć po upływie lipca, mogą ponownie przyczynić się do wzrostu nerwowości na rynku przed spotkaniami w dniach 8-10 czerwca. Wynika to z założenia, że wzrost cen ropy naftowej wiązał się dotychczas z redukcją podaży - decyzją, która jest łatwo odwracalna - a nie z solidnym ożywieniem popytu.

(1037x480)

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE