ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polenergia zaczyna budowę największej farmy wiatrowej
01.06.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Polenergia podpisała umowę z wykonawcą projektu Dębsk - największej z farm wiatrowych, dla których firma kontrolowana przez Dominikę Kulczyk zapewniła sobie wsparcie w dotychczasowych aukcjach, a jednocześnie największej farmy wiatrowej w całym portfelu spółki. W systemie aukcyjnym Polenergia będzie sprzedawać jednak tylko część energii produkowanej przez tę farmę wiatrową.

Polenergia Farma Wiatrowa 3 sp. z o.o. - spółka zależna Polenergii - zawarła z konsorcjum Electrum i P.U. Jarex umowę dotyczącą budowy farmy wiatrowej Dębsk.

Umowa dotyczy realizacji kompleksowych robót montażowo-elektroenergetycznych i niezbędnych robót budowlanych dla stacji abonenckiej 30/110 kV wraz z siecią kablową SN, WN i światłowodową.

Farma wiatrowa zlokalizowana na terenie mazowieckich gminy Żuromin i Kuczbork Osada będzie się składać maksymalnie z 55 turbin o łącznej planowanej mocy 121 MW. Zgodnie z prognozą roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 366 GWh.

To jedna z farm wiatrowych, dla których Polenergii udało się zabezpieczyć gwarancje sprzedaży energii na podstawie dotychczasowych aukcji organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki.

Polenergia zabezpieczyła dotąd sprzedaż energii w systemie aukcyjnym dla trzech projektów realizowanych przez spółki celowe Polenergia Farma Wiatrowa 3 sp. z o.o., Polenergia Farma Wiatrowa Szymankowo sp. z o.o., a także Polenergia Farma Wiatrowa Dębice/Kostomłoty sp. z o.o.

Farma wiatrowa Dębsk będzie realizowana przez pierwszą z tych spółek. Moce dwóch pozostałych farm wiatrowych wyniosą odpowiednio 38 MW oraz 27 MW.
Polenergia zdecydowała się w przypadku tych projektów zaoferować w aukcji tylko część planowanej produkcji energii - odpowiednio 70 proc., 60 proc. oraz 90 proc.

Największej prywatnej polskiej grupie energetycznej nie udało się natomiast zakontraktować w ostatniej aukcji sprzedaży energii z dwóch innych projektów realizowanych przez spółki Polenergia Farma Wiatrowa Piekło sp. z o.o. oraz Polenergia Farma Wiatrowa 16 sp. z o.o.

W tegorocznych aukcjach Polenergia ma wystartować m.in. z projektem farmy wiatrowej Piekło o mocy 13 MW, który ma już pozwolenie na budowę.

W ramach portfela projektów wiatrowych w rozwoju, poza czterema projektami o łącznej mocy 199 MW dysponującymi pozwoleniami na budowę, spółka ma dwa projekty o planowanej mocy 82 MW, których realizacja ma być uzależniona od uzyskania odpowiednich pozwoleń.

Ponadto grupa planuje osiągnąć gotowość do udziału w najbliższej aukcji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 27 MW, a kolejne projekty fotowoltaiczne o mocy 108 MW znajdują się na wstępnym etapie realizacji.

W połowie ubiegłego miesiąca Polenergia przedstawiła nową strategię, zgodnie z którą ma nadal mocno stawiać na inwestycje wiatrowe. Plan to m.in. realizacja do 2024 roku projektów lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaicznych o łącznej mocy 315 MW, z czego 186 MW dotyczy projektów lądowych farm wiatrowych, które już uzyskały wsparcie w ostatnich aukcjach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE