ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premier Bułgarii: przyśpieszamy budowę bułgarskiego odcinka Tureckiego Potoku
01.06.2020r. 14:13

Premier Bułgarii Bojko Borisow zapewnił w poniedziałek prezydenta Serbii Aleksandara Vuczicia, że budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok zostanie przyśpieszona.

Vuczić złożył krótką wizytę w Bułgarii, podczas której razem z Borisowem odwiedził teren budowy nitki, zwanej w Bułgarii Bałkańskim Potokiem.

Doszło do tego w dniu, w którym 474-kilometrowy gazociąg powinien był wejść do użytku i rosyjski gaz miał popłynąć nim do Serbii i dalej na Węgry i do Austrii. 400-kilometrowa serbska nitka jest gotowa od kilku miesięcy, podczas gdy o opóźnieniach z bułgarskiej strony było wiadomo jeszcze jesienią 2019 r.

W styczniu prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował Bułgarię za zwłokę w realizacji projektu. Krótko po tym Borisow zapewniał, że nitka będzie gotowa do połowy roku. W kwietniu był jednak zmuszony przyznać, że budowa opóźnia się i termin oddania odcinka gazociągu do użytku - 31 maja - nie zostanie dotrzymany. Jako przyczynę Borisow podał pandemię koronawirusa, z powodu której zagraniczni pracownicy musieli przestrzegać kwarantanny. Zarówno premier, jak i minister energetyki Temenużka Petkowa zapewnili wówczas, że obiekt zostanie oddany do użytku do końca bieżącego roku.

W poniedziałek Borisow podkreślił w obecności Vuczicia ważność projektu i zwrócił uwagę na wysiłki Bułgarii w celu jego realizacji. "Projekt jest priorytetowy dla bułgarskiego rządu. Jego realizacja ma na celu podniesienie bezpieczeństwa dostaw z różnych źródeł" - dodał.
Rządowa służba prasowa poinformowała, że na miejsca, gdzie powinien przebiegać gazociąg, dostarczono rury na 324 km jego trasy, a w czarnomorskim porcie Burgas - na kolejne 133 km. Oczyszczono teren, żeby położyć 403 km rur. Gotowe jest 91 km gazociągu.

Pod koniec 2019 r. w Bułgarii zakończono budowę 11-kilometrowego odcinka. Połączył on Turecki Potok z bułgarskim systemem przesyłu gazu i pozwolił na przekierowanie dostaw gazu ziemnego z Gazociągu Transbałkańskiego, przechodzącego przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię. Dokonano tego na początku tego roku.

Turecki Potok, drugi obok Błękitnego Potoku gazociąg przez Morze Czarne, wszedł do użytku w styczniu tego roku. Długość morskiego odcinka, składającego się z dwóch nitek, wynosi ponad 900 km. Każda ma przesyłać z Rosji do europejskiej części Turcji 15,75 mld metrów sześć gazu rocznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE