ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dyrektywa gazowa może zagrozić Nord Stream 2
01.06.2020r. 15:51

Kommiersant powtarza tezę niemieckiego Handelsblatta, że projekt gazociągu Nord Stream 2 może zamienić się w ruinę. Jednak powodem nie będą sankcje USA, ale dyrektywa gazowa znowelizowana między innymi staraniami Polski.

Nagłówek artykułu Kommiersanta głosi, że ten projekt może zamienić się w ruinę. Niemiecki Handelsblatt podstawił taką tezę w lutym tego roku, zapowiadając możliwość pojawienia się nowych obostrzeń amerykańskich. Jednak większe znaczenie może mieć dyrektywa gazowa przyjęta między innymi dzięki staraniom Polski.

Kommiersant przywołuje zapowiedź ustępującego ambasadora USA w Niemczech Richarda Grenella jakoby Senat USA miał przygotować szybko sankcje wobec Nord Stream 2, jeżeli zacznie się jego budowa z pomocą statku rosyjskiego Akademik Czerski. Źródła Reutersa przekonują, że sankcje mogą zostać przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

Według gazety nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2 mogą zagrozić finansowo temu projektowi. Przypomina, że nikt nie chciał ubezpieczyć Akademika Czerskiego. Teraz Rosjanie muszą ubiegać się o nową zgodę Duńskiej Agencji Energii na wejście na wody terytorialne Danii. Będzie to możliwe dopiero we wrześniu, gdy zakończy się okres lęgowy dorsza. Kommiersant szacuje, że prace rozpoczęte w pierwszym miesiącu jesieni sprawią, że Nord Stream 2 będzie gotowy do drugiej połowy 2021 roku.
Jednak nawet wtedy niekoniecznie będzie mógł rozpocząć pracę. Kommiersant przypomina o rewizji dyrektywy gazowej, której został podporządkowany Nord Stream 2, przez co będzie musiał wyznaczyć operatora gazociągu niezależnego od Gazpromu, który przejmie odpowiedzialność za przesył gazu w zgodzie z prawem unijnym. - Niemiecka decyzja o aplikacji prawa unijnego względem Nord Stream 2 była uderzeniem jeszcze bardziej dotkliwym niż problemy z układaniem rur - przekonuje Kommiersant.

Gazeta tłumaczy także postawę Niemiec, które teraz muszą liczyć się z rosnącą krytyką ich postawy w sprawie Nord Stream 2 w Unii Europejskiej. Przywołuje opinię Jacka Saryusz-Wolskiego na łamach BiznesAlert.pl, który przyznaje, że Polacy w Parlamencie Europejskim wielokrotnie inicjowali prawodawstwo mające obniżyć zależność od gazu z Rosji. Według Kommiersanta te nowe realia mogą sprawić, że Niemcy pogodzą się być może nawet z "zamrożeniem Nord Stream 2" - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE