ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Płock. Wysokie stężenie benzenu w powietrzu - prezydent miasta zapowiada zawiadomienie do prokuratury
01.06.2020r. 16:20

W związku wysokim stężeniem benzenu na terenie Płocka z 30 na 31 maja, prezydent miasta Andrzej Nowakowski zapowiedział złożenie do prokuratury zawiadomienia, dotyczącego narażenia mieszkańców na utratę zdrowia i życia. Według niego, źródłem emisji mógł być PKN Orlen.

PKN Orlen poinformował, że w jego zakładzie produkcyjnym w Płocku "zakończono proces uruchamiania kilku instalacji oraz prowadzone są przygotowania do cyklicznego remontu m.in. instalacji fenolu". Spółka wskazała, że na terenie miasta i w jego sąsiedztwie działają też inne podmioty, mogące być źródłem emisji benzenu.

"Remonty w zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku wykonywane są zgodnie z przyjętymi procedurami i standardami bezpieczeństwa - zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi" - oświadczył koncern. Zwrócił uwagę, że w latach 2016-19 średnioroczne stężenie benzenu w dwóch stacjach Państwowego Monitoringu Środowiska zlokalizowanych w Płocku wyniosło od 0,6 do 1,7 mikrograma na metr sześc., "co oznacza, że zostały dotrzymane normy środowiskowe" - norma w roku kalendarzowym to 5 mikrogramów na metr sześcienny.

Informując podczas poniedziałkowego videoczatu o przygotowywanym zawiadomieniu do prokuratury, prezydent Nowakowski podkreślił, że wysokiemu stężenia benzenu, jakie odnotowano na terenie miasta z 30 na 31 maja, towarzyszyły uciążliwości odorowe, prawdopodobnie będące skutkiem emisji także związków siarki. Przypomniał, że zwiększone, choć niższe niż ostatnio, stężenie benzenu zanotowano tam w 2016 r.

"Przygotowujemy zawiadomienie do prokuratury w związku z narażeniem zdrowia i życia mieszkańców" - oświadczył podczas poniedziałkowego videoczatu prezydent Płocka. Jak mówił, Miejskie Centrum Zarządzenia Kryzysowego "nie zostało poinformowane przez Orlen, że cokolwiek może dziać się na kombinacie". "Wiatr niestety był w stronę miasta i te uciążliwości przez cały weekend były odczuwalne, a już w sposób szczególny w nocy z soboty na niedzielę" - stwierdził Nowakowski. Zwrócił uwagę, że odnotowany tam z 30 na 31 maja poziom benzenu jest niewyczuwalny zapachowo, ale - jak zaznaczył - to nie znaczy, że jest nieszkodliwy. "Zasłanianie się normą średnioroczną, bo rzeczywiście tylko taka funkcjonuje w polskim prawie, nie jest właściwe" - ocenił.

Prezydent Płocka przyznał, iż w związku z zanotowanym wysokim poziomem benzenu, Urząd Miasta zwrócił się o wyjaśnienia do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ). Zapowiedział też, że o zaistniałej sytuacji poinformuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, "bowiem kontrolę nad zakładami przemysłowymi tego rodzaju (jak PKN Orlen - PAP) ma właśnie marszałek województwa i to on może wejść ze swoją kontrolą".

"Mam przede wszystkim ogromne pretensje o brak komunikacji. Nie może być tak, że prezydent, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, dowiaduje się na samym końcu, albo w ogóle nie ma informacji ze strony PKN-u, że coś niedobrego dzieje się w powietrzu" - oświadczył m.in. prezydent Płocka. Jak dodał, w przypadku zdarzeń o takim charakterze, "to mieszkańcom należy się po pierwsze wcześniejsza informacja, po drugie - dbanie o to, żeby nie było takich sytuacji", zwłaszcza, gdy dotyczą one przestojów i remontów instalacji, a nie zdarzeń losowych, jak np. awarie.

Według kierownik płockiej delegatury WIOŚ Katarzyny Jasińskiej, w nocy z 30 na 31 maja zaobserwowano "podwyższone wartości benzenu na jednej ze stacji pomiarowych w Płocku" zlokalizowanej przy ul. Królowej Jadwigi. "Stężenia benzenu dochodziły nawet do 78 mikrogramów na metr sześc. Dochodziła jeszcze do tego uciążliwość odorowa z tym, że - według naszych wstępnych ustaleń - wynikała ona z innych substancji" - powiedziała PAP Jasińska. Zapowiedziała, że WIOŚ skieruje do PKN Orlen kontrolę.
"Ze względu na to, że w Płocku znajduje się duży zakład przemysłowy - PKN Orlen i kierunek wiatru był od strony północnej, pierwsze co się nasuwa to, że przyczyną mogły być jakieś operacje techniczne, technologiczne na terenie PKN Orlen" - przyznała kierownik płockiej delegatury WIOŚ. Jak dodała, z planu postojów i remontów na terenie zakładu PKN Orlen wynika, że "rzeczywiście na przełomie maja i czerwca są postoje dwóch ważnych instalacji". "Jedna z nich się uruchamiała. Być może to było przyczyną podwyższonych wartości" - oceniła Jasińska.

Kierownik płockiej delegatury WIOŚ wskazała, że w przypadku benzenu nie ma określonych norm godzinowych czy dobowych, jest jedynie norma roczna. "Nie możemy więc tutaj mówić, że doszło do naruszenia przepisów ochrony środowiska" - stwierdziła. Wyjaśniła, że kontrola na terenie WIOŚ obejmować ma m.in. sprawdzenie dokumentów i przegląd instalacji, które były poddane postojom i remontom. "Dopiero po przeprowadzeniu tej kontroli będziemy mogli stwierdzić bardziej szczegółowo, co mogło być przyczyną" - zaznaczyła Jasińska.

PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP, podkreślił w poniedziałek, że remonty w zakładzie produkcyjnym w Płocku odbywają się "pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry pracowników - służby techniczne i ochrony środowiska oraz zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i procedurami bezpieczeństwa". "Szukanie odpowiedzi na pytanie o pochodzenie podwyższonych wartości benzenu w stacji monitorowania przy ul. Królowej Jadwigi należy do odpowiednich służb środowiskowych, ponieważ przepisy dotyczą wszystkich firm działających w Płocku. Przypominamy, że drukarnie, lakiernie, spalarnie odpadów, wytwórnie mas bitumicznych czy inne firmy produkcyjne z Płocka i okolic mogą być również źródłem emisji benzenu" - oświadczył koncern.

PKN Orlen zaznaczył, że "prowadzi działalność biznesową z zachowaniem najwyższej możliwej neutralności ekologicznej procesów produkcyjnych". Dodał, iż "stosowane w zakładzie technologie i techniki należą do najnowocześniejszych w Europie i znajdują się w europejskich wymaganiach prawnych, czyli konkluzjach BAT - Best Available Techniques".

W czerwcu 2017 r. Prokuratura Okręgowa w Płocku umorzyła śledztwo dotyczące zanieczyszczenia powietrza w tym mieście we wrześniu 2016 r. Zawiadomienie w sprawie złożył prezydent Płocka po tym, jak odnotowano tam podwyższone stężenie benzenu i uciążliwy odór. W trakcie śledztwa stwierdzono m.in., że źródłem zanieczyszczeń i uciążliwego odoru, w tym pochodzącego ze związków siarki, był zakład główny PKN Orlen, przy czym zanieczyszczenia odnotowane wówczas w Płocku, choć obniżyły jakość powietrza, to jednak nie w stopniu istotnym i były szybko przemijające. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ lena/

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE