ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kilkuprocentowy spadek udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 r.
02.06.2020r. 07:32

Udział Rosji w imporcie ropy do Polski w 2019 roku spadł do 61,5 proc. całości importu tego surowca wobec 68 proc. w 2018 roku - podał NBP.

Jak podał bank centralny w informacji o bilansie płatniczym za czwarty kwartał 2019 r., w ubiegłym roku wartość importu paliw do Polski zmalała o 4,6 proc. rdr. Przypomniano, że w 2018 r. odnotowano najwyższy wzrost ich importu o ponad 30 proc. rdr. Według NBP do spadku importu przyczyniło się zarówno zmniejszenie wielkości dostaw, jak i spadek cen paliw na światowych rynkach surowców.

"Po tym, jak w 2018 r. dostawy ropy naftowej i węgla osiągnęły rekordowy poziom, w 2019 r. nastąpiło zmniejszenie się ich dostaw. Wielkość importu węgla zmniejszyła się o 13,4 proc., tj. do 16,7 mln ton, a wielkość importu ropy naftowej uległa zmniejszeniu o 3,4 proc. r/r, do 26,3 mln ton" - podano.

Dodano, że według danych Eurostatu (Energy Statistics) drugi rok z kolei zmniejszały się także dostawy gazu ziemnego przesyłanego do Polski za pomocą rurociągów. Mniejszy w porównaniu z 2018 r. był także import produktów rafinacji ropy naftowej. Natomiast wzrost wielkości dostaw odnotowano w imporcie gazu skroplonego i energii elektrycznej.

Jak zaznaczył bank, do wzrostu importu gazu LNG przyczyniło się rozpoczęcie realizacji kontraktu długoterminowego zawartego z amerykańskim dostawcą Cheniere Energy.

Podkreślono, że spadkowi wielkości dostaw węgla i ropy towarzyszyły w drugiej połowie 2019 r. także spadki cen.
"Średnioroczna cena węgla wyniosła 398 zł za tonę, była więc o 3,0 proc. niższa w porównaniu z rokiem poprzednim. W IV kwartale spadek cen węgla sięgnął 18,5 proc. W 2019 r. sprowadzana do Polski ropa kupowana była średni o po 237 PLN/baryłkę. Cena była więc o 3,6 proc. niższa w porównaniu z 2018 r. W IV kwartale była ona niższa aż o 12,8 proc. Obniżyły się także ceny gazu LNG, na co wskazują spadki indeksów cen gazu na rynku amerykańskim" - napisano.

Jak napisał NBP, w ubiegłym roku kontynuowano politykę dywersyfikacji dostaw ropy do Polski. Udział Rosji w imporcie tego surowca spadł do 61,5 proc. wobec 68 proc. w 2018 r. Było to związane ze zmniejszeniem wielkości dostaw ropy rosyjskiej, co wynikało z obowiązującej od lutego 2019 r. nowej umowy PKN Orlen z największym dostawcą Rosnieft Oil Company.

Bank poinformował, że do 3,8 mln ton z 2,0 mln ton w 2018 r. wzrósł zaś import surowca z Arabii Saudyjskiej, co stanowiło 14,7 proc. dostaw ropy do polskich rafinerii. Podkreślono, że był to najwyższy jak dotąd udział dostawcy ropy z regionu Zatoki Perskiej.

Dodano, że wobec 2018 r. zmalała nieco wielkość ropy pochodzącej z Kazachstanu. Dostawy z tego kraju stanowiły 10,4 proc. importu ropy. Do grupy najważniejszych dostawców dołączyła w 2019 r. Nigeria, skąd sprowadzono 1,2 mln ton ropy Bonny Light, należącej do najmniej zanieczyszczonych i najmniej zasiarczonych gatunków ropy wydobywanej na świecie. Dostawy z tego afrykańskiego kraju stanowiły 4 proc. importu ropy. Poza tym w roku 2019 polskie rafinerie sprowadziły ropę także ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii oraz Angoli - czytamy.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 03.06.2020r. 12:48
A co się stało z ruską ropą zanieczyszczona chlorkami organicznymi i ile Polska dostała odszkodowania ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE