ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA drożeje - w centrum uwagi decyzje OPEC+ i protesty za Oceanem
02.06.2020r. 07:52

Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. Inwestorzy czekają na to, jakie decyzje podejmą kraje OPEC+ w sprawie przedłużenia lub nie obecnych ustaleń ws. cięć dostaw ropy. Z pola widzenia nie schodzi też napięta sytuacja w USA w związku z trwającymi tam protestami - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 35,70 USD, po zwyżce ceny o 0,73 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 38,71 USD za baryłkę, wyżej o 1,02 proc.

Kraje OPEC+ przygotowują się do spotkania w sprawie swoich dalszych działań - przedłużenia lub nie obecnych cięć dostaw ropy. W kwietniu producenci ropy z 23 krajów OPEC+ zobowiązali się do ograniczenia dziennej podaży ropy od 1 maja o prawie 10 mln baryłek. Te ustalenia obowiązują do końca czerwca.

Teraz Arabia Saudyjska, największy producent ropy w OPEC, opowiada się za utrzymaniem niższych dostaw surowca. Wszelkie zmiany w umowie OPEC+ zależą jednak od negocjacji pomiędzy Rijadem a Moskwą w sytuacji wciąż niepewnego popytu na paliwa na świecie.

W jednych regionach widać mocne odbicie zapotrzebowania na ropę, a w innych popyt jest niestabilny. Wzrosło zapotrzebowanie na benzynę wraz ze znoszeniem ograniczeń w gospodarkach, ale przywrócenie ruchu lotniczego i wzrost popytu na paliwo lotnicze może się przedłużyć.

"Jeśli OPEC+ zdecyduje się na przedłużenie obecnie obowiązujących cięć dostaw ropy o kolejne 3 miesiące to istnieje realna szansa, że na rynku paliw zamiast poważnego nadmiaru ropy w tym kwartale pojawi się deficyt w III kwartale" - ocenia Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.
"To pomogłoby pchnąć cenę Brent do 40 USD za baryłkę" - dodaje.

Tymczasem inwestorzy z niepokojem śledzą informacje z USA w związku z trwającymi tam protestami.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w poniedziałek gubernatorów do wykorzystania oddziałów Gwardii Narodowej przeciwko wandalizmowi w trakcie protestów, które odbywają się w związku ze śmiercią George'a Floyda.

Trump zapowiedział, że jeśli władze stanowe i miejskie nie zaprowadzą porządku, to użyje do pomocy amerykańskiego wojska - natychmiast zmobilizuje wszystkie możliwe federalne cywilne i wojskowe środki, by powstrzymać zamieszki i plądrowanie.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w N.Jorku straciła 0,1 proc., a Brent na ICE zyskała 1,3 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE