ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Dopasowanie OPEC+ do limitów produkcji ropy na poziomie 84 proc. w maju.
18.06.2020r. 11:11

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła spokojną konsolidację i brak wyraźnego kierunku poruszania się cen tego surowca. Podobnie rozpoczyna się dzisiejsza sesja - notowania ropy naftowej nadal znajdują się pod presją obaw o drugą falę pandemii, ale jednocześnie pojawiają się dane i informacje, które wspierają także stronę popytową.

Do takich informacji można zaliczyć wczorajszą publikację kartelu OPEC. W swoim miesięcznym raporcie kartel zaznaczył, że spodziewa się stopniowego odbudowywania popytu na ropę naftową na świecie. O ile w pierwszej połowie 2020 roku spadek popytu sięgnął średnio 11,9 mln baryłek ropy dziennie, to już w drugim półroczu br. ma on wynieść 6,4 mln baryłek ropy dziennie.

(1194x795)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Kartel OPEC nie zapomniał także wspomnieć o swoich działaniach, zmierzających ku temu, by w jak największym stopniu ograniczać nadwyżkę na globalnym rynku ropy naftowej, będącą wynikiem znaczącego spadku popytu na ten surowiec. Mowa tu oczywiście o porozumieniu naftowym OPEC+, które weszło w życie wraz z początkiem maja. Pierwszy miesiąc jego obowiązywania przyniósł solidne cięcia produkcji ropy w OPEC, wynoszące 6,3 mln baryłek dziennie. To około 84 proc. zniżki, do której zobowiązały się łącznie kraje kartelu w maju.

Według ostatnich komunikatów ze strony polityków z państw OPEC, w czerwcu stopień dopasowania produkcji do ustalonych limitów ma być jeszcze większy. Takie zobowiązanie prawdopodobnie się przyda, bowiem nad globalnym rynkiem ropy naftowej wciąż unosi się widmo przedłużającego się okresu obniżonego popytu spowodowanego pandemią Covid-19.

(1194x795)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE