ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UE szuka na szczycie z Chinami możliwości rozwiązania problemów
22.06.2020r. 12:14

Szefowa KE Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają w poniedziałek z premierem Chin Li Keqiangem i prezydentem Xi Jinpingiem, by próbować przezwyciężyć problemy w relacjach ekonomicznych i namówić Pekin do większych ambicji klimatycznych.

Wideoszczyt, który rozpoczął się po godzinie 10, jest pierwszą okazją do rozmów na tak wysokim szczeblu od wybuchu pandemii koronawirusa. Oskarżenia o rozsiewanie przez Chiny dezinformacji w sprawie Covid-19 czy wpływanie przez Pekin na artykuły prasowe unijnych dyplomatów pogorszyły klimat w napiętych już wcześniej relacjach.

Poza działaniami Chin wobec Hongkongu i kwestiami praw człowieka, w tym obozów dla Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich w Chinach, rozmowy będą dotyczyły relacji gospodarczych.

Unia Europejska i Chiny to dwie największe potęgi handlowe na świecie - ich wzajemne obroty to średnio ponad miliard euro dziennie. Według danych Komisji Europejskiej Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym UE za Stanami Zjednoczonymi, a UE jest największym partnerem handlowym Chin.

Te imponujące statystyki kryją jednak problemy, których źródła Europa, podobnie zresztą jak USA, upatruje w Państwie Środka. Jednym z nich są bariery w dostępie do rynku dla unijnych przedsiębiorstw w Chinach. Sprawa nie jest nowa, ale teraz dodatkowo komplikują ją zobowiązania Pekinu na rzecz poprawy bilansu handlowego ze Stanami Zjednoczonymi. Chiny obiecały, że zwiększą import określonych amerykańskich produktów (m.in. z sektora rolnego), i teraz UE obawia się, że będzie ofiarą tego porozumienia.
Jak poinformowały w poniedziałek źródła unijne, w zeszłym tygodniu chiński wicepremier napisał w tej sprawie list do wiceprzewodniczącego KE Valdisa Dombrovskisa zapewniając, że porozumienie z Waszyngtonem będzie wdrożone w sposób niedyskryminujący. "27" chce jednak wyłożenia na stół szczegółów operacyjnych tych gwarancji.

Źródła w Brukseli wskazują, że UE chce poprawy dostępu do chińskiego rynku, zwłaszcza w sektorach biotechnologicznym, telekomunikacyjnym czy usług z dziedziny automatyki. Cały czas problemem są też państwowe, dotowane firmy chińskie. Bruksela wskazuje na brak przejrzystości, jeśli chodzi o subsydia, i zmuszanie inwestorów do transferu technologii.

W rozmowach na szczycie liderzy instytucji unijnych chcą też przekonywać swoich chińskich partnerów do zwiększenia ambicji klimatycznych. Około jednej czwartej światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z Chin, a poziom ten cały czas rośnie. Tymczasem szczyt emisji w Europie przypadł mniej więcej na lata 70. Bruksela zdaje sobie strawę, że jej zobowiązania do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. na niewiele się zdadzą bez zaangażowania Chin.

Kraj ten wprawdzie już kilkakrotnie zapowiadał, że uruchomi system handlu pozwoleniami na emisje, ale jeszcze tego nie zrobił. "Chcemy przekonać Chińczyków, że rozumiemy, że nie mogą iść tak szybko jak my, ale muszą być na tej samej ścieżce co my, jeśli chodzi o dochodzenie do neutralności klimatycznej" - przekonywał urzędnik unijny. Sukcesem byłaby deklaracja o celu neutralności klimatycznej np. na 2060 r., jednak na razie szanse na to są małe, bo Chiny cały czas inwestują w energetykę węglową.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE