ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PAS apeluje do ministra klimatu o dalszą korektę parametrów dot. jakości węgla
01.07.2020r. 09:28

Spalanie najgorszych rodzajów węgla to jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza w Polsce - podkreśla w środę Polski Alarm Smogowy. Apeluje do ministra klimatu o dalszą korektę parametrów jakości węgla, który nadal zawiera za dużo m.in. siarki oraz wprowadzenie norm na tzw. pellet drzewny.

Jak zaznaczono w komunikacie, od 1 lipca obowiązują nowe normy jakości węgla, które uniemożliwiają sprzedaż detaliczną miału węglowego o bardzo niskiej jakości. "Spalanie tego typu węgla to jedna z przyczyn katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza w Polsce" - czytamy.

PAS wyjaśnił, że od środy ze sprzedaży detalicznej wycofano miał węglowy, w którym frakcja popiołu stanowiła aż 28 proc., a zawartość wilgoci mogła dochodzić do 24 proc. "Kupując tonę takiego opału, klient płacił za paliwo, w którym mogło być nawet 280 kilo bezwartościowego popiołu i 240 kilo wody" - wskazano. Tak niskie wymagania jakościowe umożliwiały mieszanie miału z zakazanym odpadem węglowym: mułem oraz flotokoncentratem i sprzedawanie go jako miał - zaznaczyli eksperci PAS. Zwrócili uwagę, że w sprzedaży wciąż pozostaje miał o lepszych parametrach jakościowych.

Według PAS 87 proc. węgla stosowanego w Unii Europejskiej do ogrzewania domów jest zużywane w Polsce - dlatego jakość węgla spalanego w gospodarstwach domowych ma kluczowe znaczenie dla jakości powietrza jakim oddychają Polacy.

"Spalanie najgorszych rodzajów węgla to jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza w Polsce" - zaznaczył cytowany w komunikacie lider PAS Andrzej Guła. Przypomniał, że od lat nasz kraj pozostaje w czołówce krajów europejskich o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza, a skażenie powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem jest wielokrotnie wyższe niż innych państwach unijnych. "Cieszymy się, że nowe regulacje wchodzą w życie - ale jednocześnie apelujemy do Ministra Klimatu o podjęcie dalszych kroków i zaostrzenie przepisów. Będzie ku temu okazja już we wrześniu, kiedy to odbędzie się obowiązkowa weryfikacja norm jakości węgla" - powiedział.
Jak wskazano w informacji PAS, problemem obowiązujących obecnie norm jest brak wymagań jakościowych dla paliwa przeznaczonego do kotłów 5 klasy i spełniających wymogi Ekoprojektu. "Kotły te mogą osiągać gwarantowaną przez producenta niską emisyjność wyłącznie podczas spalania węgla o odpowiednio wysokiej jakości. Niestety normy nie określają paliwa dedykowanego do takich kotłów" - napisano. PAS postuluje, aby zawartość popiołu, siarki i wilgoci w takim węglu była znacząco niższa i odpowiadała parametrom węgla na jakim testowane są kotły.

Zdaniem ekspertów PAS korekty wymaga też dopuszczalna zawartości siarki, która obecnie jest za wysoka. "Węgiel spalany w domowych kotłach i piecach nie powinien zawierać więcej niż 0,8 proc. siarki" - podkreślono. Obecne normy - jak dodano - dopuszczają do sprzedaży węgiel o ponad dwukrotnie wyższej zawartości siarki (1,7 proc.).

PAS ocenia, że w nowych normach należy także określić jakość sprzedawanego pelletu drzewnego. "To coraz częściej używane paliwo, ale jego skład i jakość wciąż nie jest kontrolowana" - czytamy. Kotły pelletowe to, jak wskazano, drugie, po kotłach gazowych, najpopularniejsze rozwiązanie grzewcze wspierane z Programu Czyste Powietrze. "Na skutek braku norm jakości nieuczciwi sprzedawcy oferują pellet zawierający odpady: resztki płyt meblowych czy domieszkę zmielonego plastiku" - podkreślił PAS.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE