ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energia jądrowa podstawą centrum czystej energii Moorside
01.07.2020r. 09:41

Grupa dużych firm, związków zawodowych i osób fizycznych podjęła inicjatywę opracowania centrum czystej energii Clean Energy Hub opartego na pakiecie projektów jądrowych w Moorside w Kumbrii w północno-zachodniej Anglii.

Moorside Clean Energy Hub planuje wykorzystać doświadczenie z realizacji EJ Hinkley Point C oraz kolejnej elektrowni Sizewell C w celu opracowania elektrowni Moorside o mocy 3,2 GWe, a także zaoferowanie lokalizacji dla przyszłych reaktorów SMR i AMR. Wspólne wdrożenie przyszłych technologii wraz z technologią EPR w Wielkiej Brytanii zgromadzi w jednym miejscu szereg umiejętności, doświadczenia i wiedzy branżowej. Centrum połączy elektrownie jądrowe z innymi technologiami energetycznymi, takimi jak wytwarzanie energii odnawialnej, produkcja wodoru i magazynowanie energii. Zbada sposoby dostarczania czystego ciepła dla przemysłu, a także może produkować wodór, który będzie wykorzystywany, jako "zielone" paliwo dla lokalnego transportu i przemysłu.

Hub Moorside obejmuje takie podmioty jak: Altrad; Atkins; Balfour Beatty Bailey; Bilfinger; Cavendish Nuclear; Doosan Babcock; EDF; GMB; Jacobs; Laing O'Rourke; Mott MacDonald; Mace; Prospect; Quod; Unite the Union; oraz specjalistę ds. rozwoju gospodarczego Johna Fyfe. Kilka firm jest już zaangażowanych w budowę Hinkley Point C, a niektóre z nich także w Sizewell C.

EJ Hinkley Point C, która jest w trakcie budowy w Somerset w południowo-zachodniej Anglii, stworzyła już 10 000 miejsc pracy i przeznaczyła ponad 1,7 mld GBP (2,1 mld USD) na rozwój lokalnej gospodarki. Prace nad Sizewell C - Development Consent Order, który został zaakceptowany do kontroli przez Inspektorat ds. Planowania w ubiegłym tygodniu - pokazał, że projekt Hinkley C można powielać w różnych warunkach lokalizacyjnych i że elektrownia oprócz wytwarzania energii elektrycznej może oferować również ciepło o niskiej emisji CO2.
Moorside, leżące po północnej stronie istniejącego obiektu jądrowego Sellafield, zostało przeznaczone przez konsorcjum NuGeneration (NuGen) na budowę elektrowni jądrowej o mocy do 3,8 GWe z wykorzystaniem technologii reaktora Westinghouse AP1000. Koncern Toshiba - wówczas jedyny właściciel NuGen - w listopadzie 2018 r. ogłosił, że wycofuje się z projektu budowy nowej elektrowni, a NuGen zostało zlikwidowane. Teren, który NuGen kupiło od brytyjskiego Urzędu ds. Likwidacji Obiektów Jądrowych w 2009 roku, pozostaje przeznaczony przez rząd pod budowę nowej elektrowni jądrowej.

Brytyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Jądrowego (NIA) z zadowoleniem przyjęło nowe propozycje dotyczące Moorside. Dyrektor generalny Tom Greatrex powiedział, że "poważne" zainteresowanie ze strony deweloperów i "wielkie wsparcie" ze strony lokalnej społeczności, łańcucha dostaw i związków zawodowych pokazało poziom akceptacji dla potencjału jądrowego do zwiększenia ożywienia gospodarczego przy jednoczesnym osiągnięciu celów środowiskowych.

"Są to dokładnie te atrybuty, których kraj potrzebuje, aby odbudować gospodarkę po COVID-19, dostarczyć miejsca pracy i doprowadzić nas na właściwą drogę do osiągnięcia emisji Net Zero" - powiedział. "Duże i mniejsze technologie nowej generacji mają wiele do zaoferowania w ramach koncepcji centrum czystej energii. Mogą dostarczać czystą energię elektryczną i osiągnąć głębszą redukcję emisji poprzez produkcję wodoru, czystych paliw oraz ciepłownictwo komunalne i przemysłowe".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE