ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Spacer szlakiem "Moderny na skrzynkach"
01.07.2020r. 10:37

Artysta Kacper Mutke pomalował dziesięć skrzynek energetycznych w Śródmieściu Katowic. Powstała też mapa on-line, pozwalająca wybrać się na spacer szlakiem "Moderny na skrzynkach". To wspólne przedsięwzięcie miasta Katowice i Taurona.

- Nasza siedziba znajduje się w sercu najbardziej zindustrializowanego regionu w Polsce, który równocześnie jest polską stolicą moderny. Mamy nadzieję, że odmienione obiekty małej architektury długo będą cieszyły oko katowiczan, spacerowiczów i przyjezdnych - podkreśla Łukasz Zimnoch, rzecznik Tauron Polska Energia.

Akcja "Moderna na skrzynkach" trwała od stycznia tego roku i miała zwrócić uwagę na problem dewastacji w przestrzeni publicznej, a jednocześnie promować architekturę modernistyczną Katowic. Zaprojektowania i wykonania artystycznego graffiti na wybranych elementach zdewastowanej infrastruktury technicznej podjął się Kacper Mutke, absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. W ciągu kilku miesięcy w Śródmieściu Katowic powstały małe dzieła sztuki, inspirowane katowicką moderną. Znajdziemy je w ośmiu lokalizacjach, w tym przy ulicach: Mikołowskiej, Koszarowej, Adamskiego, na rogach Jana Matejki i Słowackiego, Kilińskiego i PCK oraz Skłodowskiej - Curie i Krzywej. Towarzyszy im mapa on-line, na której wszystkie skrzynki zostały zaznaczone, żeby ułatwić spacer ich szlakiem. - Będzie to również okazja, by podziwiać sąsiadującą ze skrzynkami architekturę, zarówno tą zabytkową, dzięki której Katowice nazywane były kiedyś polskim Chicago, jak i powojenną czy współczesną. Nasze miasto zawsze było pod tym względem w awangardzie - mówi Wioleta Niziołek - Żądło, koordynator projektów społecznych w UM w Katowicach.

Pseudo-graffiti przeszkadza mieszkańcom Katowic. Jest to jeden z najczęściej zgłaszanych problemów na platformie naprawmyto.pl, którą miasto uruchomiło w kwietniu 2018 roku. Usuwanie szpecących napisów i rysunków dużo kosztuje i często jest syzyfową pracą. Dewastowane są nie tylko ściany, ale też różnego rodzaju infrastruktura, w tym energetyczna. To właśnie dlatego Tauron stał się partnerem projektu.

Katowice od dawna promują sztukę uliczną, do tej pory jednak powstawały tu głównie wielkoformatowe murale, m.in. w ramach kolejnych edycji Katowice Street Art Festival. Tym razem postawiono na kameralne prace. Dowód na to, jakie znaczenie dla jakości przestrzeni publicznej ma taka niewielka nawet infrastruktura. - Realizując projekty na skrzynkach elektrycznych chciałem zabawić się detalem architektonicznym, kompozycją. Projekty te zawierają elementy, które wywodzą się ze struktury miejskiej i łącząc je w mniej lub bardziej abstrakcyjne grafiki, umieszczam je na powrót w tkance miasta. Chciałbym tym samym odejść od pokazania moderny w sposób dosłowny - działać pomiędzy wrażeniem a realistycznym przedstawieniem - wyjaśnia Kacper Mutke, który w swoich dotychczasowych pracach mieszał różne techniki, od malarstwa po mapping. - Skrzynki elektryczne są dość wdzięcznymi elementami do pracy, są jak takie małe płótna porozsiewane po całym mieście. Mam nadzieję, że mieszkańcy Katowic pozytywnie odbiorą realizacje i skojarzą poszczególne elementy nawiązujące do architektury modernistycznej oraz że pozwoli to uchronić te skrzynki przed dewastacją - dodaje.

Na skrzynkach pojawiły się grafiki związane z wizytówkami Katowic takimi jak: Kukurydze - wieżowce na osiedlu Tysiąclecia, Dom Handlowy Skarbek czy Spodek. Czasem jest to widoczne nawiązanie, innym razem jakiś charakterystyczny detal a nawet technologia "wypychu" zastosowana przez katowickich architektów przy budowie jednego z budynków na osiedlu Tysiąclecia.

Mapa on-line (z opisami poszczególnych prac) https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1IzSwqZyCo8KptHdcjWEPRHDgUn0tI83_&usp=sharing

Akcja jest elementem projektu KATOobywatel. Więcej informacji o projekcie http://katoobywatel.katowice.eu/
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE