ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zainaugurowano działanie Wieluńskiego Klastra Energii
01.07.2020r. 13:25

W Wieluniu w woj. łódzkim powołano w środę Wieluński Klaster Energii. Ideą podpisanego przez wiceministra klimatu Ireneusza Zyskę porozumienia jest efektywne wykorzystanie lokalnych odnawialnych źródeł energii do produkcji przemysłowej oraz na rzecz mieszkańców miasta.

"Dzień 1 lipca 2020 roku to dobry dzień dla Wielunia. To dzień, w którym podpisano porozumienie ws. powołania Wieluńskiego Klastra Energii. W jego ramach będzie produkowana energia odnawialna służąca rozwojowi wieluńskiego biznesu, ale także mieszkańcom. Wierzę, że mieszkańcy Wielunia zyskają dzięki temu tańszą energię, zieloną energię i przede wszystkim wyższy poziom życia" - podkreślił podczas inauguracji klastra w Wieluniu wiceminister klimatu oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

Ideą inicjatywy jest efektywne wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych służących do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o odnawialne źródła energii oraz poprawa efektywności energetycznej. W jego ramach mają powstać również projekty badawczo-rozwojowe w zakresie bilansowania i magazynowania energii oraz elektromobilności.

Wiceminister Zyska dodał, że Wieluński Klaster Energii może stać się impulsem dla rozwoju miejscowych firm, w tym m.in. producenta naczep Wielton, świeczek Korona, ładowarek do samochodów elektrycznych Ania Holding, dostawcy konstrukcji maszynowych Zugil, które przystąpiły do inicjatywy.

"Wieluń ma ogromny potencjał energetyczny i wierzę, że stanie się gminą samowystarczalną energetyczną, będzie tu produkowana energia z odnawialnych źródeł energii, co zapewni tańszy prąd. Życzę, aby ten klaster nabrał rozpędu i gwarantuję wsparcie tej inicjatywy" - zadeklarował pełnomocnik rządu ds. OZE.

Burmistrz Wielunia Paweł Okrasa wyjaśnił, że celem klastra jest stworzenie miksu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, co ma zapewnić miastu i jego okolicy energetyczną samowystarczalność.

"Chcemy oprzeć to na bazie geotermii, fotowoltaiki, farm wiatrowych znajdujących się w pobliżu Wielunia. Być może będzie wykorzystamy wodór, myślimy jeszcze o biomasie w zakresie energetyki cieplnej. Był też pomysł biogazowni i może będzie czas teraz do tego wrócić. Wytworzoną w ten sposób energię zamierzamy spożytkować na rzecz podmiotów gospodarczych i mieszkańców, którzy na przykład korzystają z sieci cieplnej" - zapowiedział.
Okrasa dodał, że dostęp do taniej, zielonej energii może w przyszłości przyciągnąć do miasta nowych inwestorów.

Wiceminister klimatu oraz burmistrz zaznaczyli, że szybkie powołanie klastra to efekt czerwcowej wizyty w Wieluniu prezydenta Andrzeja Dudy. "Wiem, że pan burmistrz przedstawił potencjał energetyczny miasta panu prezydentowi, co zaowocowało nabraniem tempa prac związanych z tym porozumieniem i mogę dziś ogłosić, że Wieluński Klaster Energii zaczyna swoją działalność" - oświadczył Zyska.

Koordynacją prac klastra od strony merytorycznej ma zajmować się specjalizujący się w tym segmencie gospodarki Instytut Jagielloński.

"Chcemy zbudować model, który w najlepszy sposób zagospodaruje lokalny popyty oraz podaż na energię energetyczną produkowaną z wykorzystaniem geotermii, fotowoltaiki, wiatru, wodoru. (...) Zamierzamy przygotować pilotażowy projekt, który pozwoli zapewnić Wieluniowi niezależności energetyczną i odpowie na potrzeby przedsiębiorców, mieszkańców, a być może też będzie przestrzenią dla nowych biznesów" - tłumaczył prezes instytutu Marcin Roszkowski.

Wieluński Klaster Energii ma mieć formuję otwartą. Jak zapowiedział burmistrz, do projektu zostaną zaproszone również m.in. Energetyka Cieplna, spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty miejskie oraz prywatne.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE