ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

WNA wzywa do długoterminowej eksploatacji elektrowni jądrowych
01.07.2020r. 15:06

World Nuclear Association, z siedzibą w Londynie stwierdza, że więcej rządów musi wprowadzić politykę wspierającą długoterminową eksploatację elektrowni jądrowych (long-term operations, LTO), wdrażając reformy rynkowe, aby docenić pozaenergetyczne wartości energii jądrowej, jako jednej z technologii czystej energii.

W opublikowanym 30 czerwca dokumencie, zatytułowanym The Enduring Value of Nuclear Energy Assets. Long-term Operation Task Force WNA twierdzi, że nawet tam, gdzie inne opcje są tańsze, a warunki rynkowe są trudne, elektrownie jądrowe oferują wiele korzyści poza samą energią elektryczną.

Korzyści te obejmują niskoemisyjny cykl paliwowy, działanie w obciążeniu podstawowym i zwiększoną odporność na zakłócenia, stabilność sieci i gromadzenie zapasów paliwa, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne.

W dokumencie stwierdzono, że energia jądrowa pozostawia niewielki ślad na ziemi i w zasobach surowcowych w porównaniu do innych źródeł energii, pozwala uniknąć zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu, tlenki siarki, metale ciężkie i pyły.

Energetyka jądrowa jest głównym pracodawcą w obszarach pozamiejskich, wspierającym dobrze płatne miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji oraz lokalną działalność gospodarczą. Może dostarczać izotopy dla celów badawczych i medycznych, wspierać przemysł i rolnictwo, a także umożliwia redukcję emisji w sektorze ciepłowniczym, przemyśle i transporcie.
"Biorąc pod uwagę uśredniony koszt energii elektrycznej (LCOE) długoterminowa eksploatacja elektrowni jądrowych jest na większości rynków energii najtańszą opcją wytwarzania energii elektrycznej i oczekuje się, że pozostanie taka przez kolejne dziesięciolecia", czytamy w raporcie WNA.

"Dla większości technologii reaktorów nie ma ustalonego technicznego ograniczenia ich okresu pracy. LTO elektrowni jądrowych zostało z powodzeniem zademonstrowane na całym świecie i jest obecnie standardową praktyką, a planowane czasy eksploatacji od 60 do 80 lat są obecnie powszechne".

Przemysł jądrowy wielokrotnie powtarzał, że LTO może pomóc krajom osiągnąć cele klimatyczne po przystępnych kosztach, zmniejszając jednocześnie zależność od importu energii.

W ostatnim raporcie Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) stwierdzono, że Unia Europejska musi zaoferować większe wsparcie dla energetyki jądrowej, ponieważ stoi ona w obliczu największego spadku liczby działających reaktorów w krajach o zaawansowanych gospodarkach oraz możliwości zmniejszenia udziału energii jądrowej w bilansie energii elektrycznej z 25 proc. w 2017 r. do 5 proc. w 2040 r.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE