ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Equinor liczy na ustawę offshore, chwali umowę sektorową
02.07.2020r. 08:57

Jeden inwestorów w morskie farmy wiatrowe w Polsce, norweski Equinor, przystąpił do listu intencyjnego o współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w tym kraju podpisanego przez ministrów i organizacje branżowe. Norwegowie liczą też na rychłe przyjęcie ustawy offshore - czytamy w BiznesAlert.pl.

Norwegowie podkreślają, że deklaracja, zainspirowana brytyjskim "Sector Deal" dla morskiej energetyki wiatrowej, zawiera strategiczne wytyczne rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. - Wyznacza ona ramy dla ścisłej współpracy pomiędzy rządem a sektorem morskiej energetyki wiatrowej - podkreśla partner Polenergii przy polskich projektach wiatrowych.

- Equinor z zadowoleniem przyjmuje wolę wspólnego wypracowania deklaracji na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dla naszego sektora podpisanie listu intencyjnego to ważny moment. Mamy pozytywne doświadczenia z procesu ‚Sector Deal' w Wielkiej Brytanii, który przyczynił się do pomyślnego rozwoju brytyjskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej. Chcemy przyczynić się do sukcesu morskiej energetyki wiatrowej w Polsce - mówi Ingunn Svegarden, wiceprezes ds. regionów wschodzących w obszarze New Energy Solutions w Equinor.
Equinor był po raz pierwszy obecny w Polsce w latach 1992-2012 poprzez sieć stacji paliw pod marką Statoil. W 2012 roku Equinor sprzedał swoją działalność paliwową i detaliczną firmie Couche-Tard (Circle K). W 2018 roku wrócił do Polski, stawiając na rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Jest właścicielem 50 procent udziałów trzech morskich projektów wiatrowych Bałtyk III, Bałtyk II i Bałtyk I, które są realizowane wspólnie z Polenergią. Bałtyk III i Bałtyk II mają łączną moc do 1 440 MW. Zakładając, że kontrakty różnicowe zostaną przyznane na początku 2021 roku, ostateczna decyzja inwestycyjna w sprawie tych dwóch projektów mogłaby zostać podjęta w 2023 roku, a pierwsza moc zostałaby dostarczona do sieci w 2025 roku. Po uruchomieniu, farmy wiatrowe mogą zasilać ponad 2 miliony polskich gospodarstw domowych. Projekt Bałtyk I, położony dalej od brzegu, będzie miał moc do 1 560 MW.

- Rozpoczęliśmy już współpracę z potencjalnymi polskimi i międzynarodowymi dostawcami i mamy nadzieję na pogłębienie współpracy. Doceniamy dialog oparty na zaufaniu, jaki prowadzimy z rządem na temat ram prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Terminowe przyjęcie ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych jest kluczowe dla dalszego rozwoju naszych projektów - deklaruje cytowany przez BiznesAlert.pl Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE