ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Niezawisimaja Gazieta": małe szanse Gazpromu w apelacji od wyroku arbitrażu
02.07.2020r. 09:37

Jako "minimalne" ocenia w czwartek "Niezawisimaja Gazieta" szanse rosyjskiego Gazpromu podczas apelacji od wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. W ten sposób rosyjski dziennik komentuje dokonany przez Gazprom zwrot Polsce 1,5 mld USD nadpłaty za gaz.

W tytule czwartkowego artykułu gazeta stwierdza, że "zagraniczne firmy znalazły sposób na wyciąganie środków od Gazpromu". Ekspert Oleg Czeredniczenko z Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Plechanowa powiedział "NG", że drugi precedens, jakim jest wygrana PGNiG w arbitrażu - po wcześniejszej wygranej ukraińskiego Naftohazu - otwiera drogę innym klientom Gazpromu do wstecznego kwestionowania warunków finansowych zawartych kontraktów.

Jednak "to raczej nie jest osłabienie Rosji na rynkach zagranicznych jako kluczowego dostawcy błękitnego paliwa, a bodziec do jak najszybszego zrewidowania zasady +take or pay+ i innych formuł rozliczania cen, które nie są zgodne z obecnymi realiami" - powiedział ten ekspert.

Czeredniczenko jest również zdania, że Gazprom sam zdaje sobie sprawę, iż jego szanse podczas apelacji od decyzji arbitrażu są minimalne. Jak zauważa, obecna koniunktura na rynku europejskim zmniejsza szanse sprzedawcy gazu, a więc Gazpromu, na wygraną w tym sporze.

Inny ekspert, Aleksandr Razuwajew kierujący ośrodkiem analitycznym Alpari, zapewnia, że "od czasu do czasu największe światowe firmy są zmuszane do wypłacania okrągłych sum i nie ma w tym nic oryginalnego".
Razuwajew zwraca uwagę, że chodzi o 1,5 mld USD, podczas gdy czysty zysk Gazpromu przekracza równowartość 17 mld USD (1,2 bln rubli). Ekspert prognozuje, że po zakończeniu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa ceny gazu wzrosną i Gaprom pozostanie liderem na europejskim rynku gazowym.

Zarazem "NG" przypomina, że Polska nie zamierza po 2022 roku przedłużać kontraktu z Gazpromem, i zauważa, iż "perspektywy firmy są mgliste". Wskazuje w tym miejscu, że według ocen ekspertów ze szkoły zarządzania w Skołkowie pod Moskwą udział gazu rosyjskiego dostarczanego rurociągami zmniejsza się na rynku europejskim.

"NG" przypomina też, że budowa gazociągu Nord Stream 2 została zatrzymana w ostatnim stadium. Jak ocenia, Gazprom "nie może w ostatnim czasie pochwalić się sukcesami na rynku europejskim".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE