ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inwestorzy offshore liczą na szybkie uchwalenie ustawy, rozmawiają z dostawcami
02.07.2020r. 15:27

Inwestorzy offshore liczą na szybkie uchwalenie ustawy o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej, by mieć możliwość pozyskiwania finansowania. Rozmawiają już z potencjalnymi dostawcami - poinformowali przedstawiciele branży podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.

"Nadal nie ma stabilności regulacyjnej, bo ustawa jest w fazie projektowej, nie weszła w życie, ale jesteśmy zdania, że to jest na dobrej ścieżce. Nie mamy wątpliwości, że te regulacje powstaną i to będą dobre regulacje. To kwestia czasu i szczegółów" - powiedziała Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.

"Dla nas wszystkich, dla inwestorów, ustawa dotycząca morskiej energetyki wiatrowej to podstawowy dokument, na który bardzo czekamy. (...) Zależy nam, by wszedł w życie jak najprędzej. Harmonogram, czas na złożenie wniosków, pozyskanie finansowania zaczyna się robić coraz krótszy. Ustawa jest niezbędna, by to finansowanie pozyskać" - powiedział Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. energetyki.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE zapowiedział, że 6 lipca projekt ustawy, po uwzględnieniu większości uwag, zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Dokument powinien zostać przyjęty do końca roku.

"Mamy nadzieję, że nie pojawią się tam nowe elementy, które spowodują problemy dla inwestorów w dalszej realizacji projektu" - powiedział Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska.

Monika Morawiecka z PGE Baltica wskazała, że wyzwaniem dla inwestorów jest czas trwania procedur i postępowań administracyjnych oraz poziom ich skomplikowania.

"Wyzwania związane z pozwoleniami to nie jest element, który uniemożliwi inwestycje, ale może je spowolnić i spowodować, że będą bardziej kosztowne, a w efekcie prąd będzie droższy" - powiedziała Morawiecka.

Wśród wyzwań dla projektu prezes PGE Baltica wymieniła także wyzwania związane z siecią i z łańcuchem dostaw.

"Zależy nam na tym, by jak najwięcej lokalnego udziału przemysłu w tym łańcuchu się znalazło. (...) Impuls dla polskiego przemysłu powinien być i będzie bardzo duży, jeśli wszystko się uda na czas przeprowadzić" - powiedziała Morawiecka.

Jak dodała, grupa PGE prowadzi dialog z lokalnymi dostawcami już od pewnego czasu.

Również Jarosław Dybowski z PKN Orlen zapewnił, że koncern będzie się starał wykorzystać potencjał i budować łańcuch dostaw oparty na polskiej gospodarce.
Wskazał jednocześnie na dużą skalę projektu polskiego offshore.

"Niemożliwe jest pozyskanie stali dla 10 tys. MW tylko na polskim rynku. To 130 mld zł, więc wyzwaniem jest też finansowanie" - powiedział Dybowski.

Zauważył, że kilku inwestorów w tym samym czasie chce budować morskie farmy wiatrowe, a więc i pozyskiwać finansowanie, czy wykorzystywać port instalacyjny.

"Robi się skomplikowany problem, którego rozwiązanie bez regulacji systemowych jest niemożliwe" - powiedział, dodając, że dlatego tak ważna jest koordynacja działań przez pełnomocnika rządu ds. offshore.

Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor Polska, wskazał, że grupa spotyka się z potencjalnymi dostawcami i przedstawia grafik prac, by mogli się przygotować.

"Czasu jest mało, bo jeśli pierwszy prąd miałby być w 2025 r., to prace na morzu zaczęłyby się w 2024 r., decyzja inwestycyjna to 2023 r., więc trzeba spiąć grafik w 2021-2022 roku. Muszą być dostępni dostawcy, którzy są w stanie z jakością i konkurencyjnością zaspokoić nasze potrzeby" - powiedział Kołodziejczyk.

Equinor wraz z Polenergią ma trzy projekty offshore o łącznej mocy 3 GW.

PGE Baltica planuje trzy morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3,5 GW, w tym ok. 2,5 GW do 2030 r.

Baltic Power, spółka z Grupy Orlen, planuje budowę morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GW.

Projekt polityki energetycznej do 2040 r. zakłada ponad 10 GW mocy w offshore.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: antymonopol 02.07.2020r. 19:03
Lobby energetyczno-węglowe robi co może aby zablokowa ć budowę farm wiatrowych ale widać że może już coraz mniej.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 03-07-2020r. 11:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE