ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Zmniejszanie produkcji energii z węgla to kolejne trwałe wyłączenia bloków węglowych czyli mniej mocy sterowalnych w systemie
03.07.2020r. 05:04

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
Minęło pierwsze półrocze, z kolejnym miesiącem epidemii. Czerwiec raczej nie zaskoczył nas niczym szczególnym w zapotrzebowaniu jak i w strukturze pokrycia zapotrzebowania na energię. Również w krajowej produkcji nie wystąpiły istotne odchylenia czy niespodzianki. Pozostająca nadal w lekkim zamrożeniu gospodarka, a szczególnie usługi i produkcja dla bieżącego zaopatrzenia, nie wpłynęły negatywnie na krajowe zapotrzebowanie jak można byłoby początkowo prognozować. Jednak ocena faktycznego zużycia energii przez poszczególne sektory/podsektory gospodarcze możliwa jest tylko na podstawie analiz danych od OSD. Niestety nie mamy dostępu do takich danych.

Czerwiec to kolejny miesiąc ze wzrostem importu energii + 7,6% w stosunku do maja, natomiast za I półrocze 2020 r. w stosunku do I półrocza 2019 r. to wzrost znaczący + 40,2% (+1 792 GWh). Nie trzeba już dodawać, że kosztem zmniejszenia produkcji na węglu. Również pozostałe nośniki/źródła energii zwiększyły swój wolumen produkcji za I półrocze r/r, gaz i biomasa razem +820 GWh, a wiatraki i PV razem +1 174 GWh. Mimo zmniejszenia produkcji w elektrowniach wodnych i ESP o - 130 GWh, krajowe źródła inne niż węglowe wyprodukowały razem więcej o ok. 1,8 TWh. Reasumując, ten bilans i dwukrotnie większy import r/r spowodowały zmniejszenie produkcji w elektrowniach węglowych o ok - 3,6 TWh.

Biorąc pod uwagę mniejsze zapotrzebowanie krajowe za I półrocze r/r o -4,9%, czyli - 4,2 TWh (gospodarczy kryzys koronawirusowy), w efekcie elektrownie węglowe solidarnie zmniejszyły produkcje po ok. 12 % tj. elektrownie na węgiel brunatny (- 2,5 TWh) i kamienny (-4,6 TWh).

Czy ten trend-krzywa spadku wykorzystania węgla jest naturalnym sposobem wykreowania nowego miksu paliwowego? Czy to faktycznie jest tak prosta sprawa "przeciągnąć" tą krzywą do zera z dodatkowym pytaniem w którym to roku (???). Dla systemu zawsze potrzebne są stabilne, sterowalne źródła pracujące w podstawie KSE. O tym jakiego rodzaju źródła wytwórcze mają zastąpić kolejno wycofywane źródła węglowe powinien zadecydować rynek. Ale, że jest on u nas (w UE) mocno regulowany decyzjami politycznymi i europejską polityką klimatyczno-energetyczną, więc konieczne są niestety przesądzenia polityczne.

Zmiany w produkcji elektrowni węglowych to nie tylko efekt ich pozycji w merit order. W tym roku istotny jest brak produkcji z powodu planowych dłuższych postojów wielu bloków dla dostosowania do Konkluzji BAT. Ale jeszcze bardziej wpływają na strukturę produkcji krajowej trwałe wyłączenia bloków węglowych.

W tegorocznych 12 miesiącach wyłączonych już jest, lub będzie: 8 bloków 120 MW i 4 bloki 200 MW. Razem to ok. 1800 MW. Zastąpimy moc z tych "staruszków" z 300 tys. godzin pracy nowymi węglowymi 1400 MW (910 + 496). Chyba to już naprawdę ostatnie nowe bloki węglowe. Więc w tym zakresie bardzo niewiele różnimy się od Niemców, europejskiego lidera zamiany energetyki węglowej na OZE (uruchomienie 30 maja bloku Datteln 4 z 1100 MW).

Uzupełnienie reszty (400 MW) z ubytku mocy po tegorocznych odstawieniach bloków węglowych i chwilowo trochę nadwyżki do czasu następnych wyłączeń (500 MW) w kolejnych blokach węglowych (sierpień 2021- niedostosowywanie do BAT), uzyskamy z dwóch nowych bloków gazowych z ok. 1000 MW (Żerań z 499MW i Stalowa Wola z 467MW). Więc na krótki okres (kilka lat to dla energetyki krótko) będą zbilansowane zdolności produkcyjne w źródłach sterowanych.

Ale następne lata to "kolejka staruszków" węglowych do trwałego wyłączenia z tytułu zużycia technicznego. Będą to kolejne ubytki GW mocy dla KSE. W jednostkach sterowalnych wiemy na dzisiaj, że zastąpi je tylko 1400 MW na gazie w Dolnej Odrze. Przyspieszy wydłużanie się kolejki do wyłączenia węglówek na rok 2025 (zmiany w Rynku Mocy - emisja<550). Czym zastąpimy moc jednostek sterowalnych? Może elektrownią jądrową? Ale w 5 - 7 lat od "zera" to ogromne wyzwanie dla każdego inwestora i wykonawcy, raczej niemożliwe do zrealizowania.

Te moje dywagacje, to przecież nic nowego. Wszyscy w branży mówią o tym od wielu lat. Niby wiemy co możemy zrobić, aby zagwarantować (!!!) dostawy energii dla wszystkich odbiorców bez ograniczeń z pełną dyspozycyjnością i z akceptowalną ceną. Ale z realizacją już tak dobrze nam nie idzie.

A dlaczego zwróciłem teraz na to uwagę. Poniedziałek 22 czerwca 2020 r. przypomniał mi trochę poniedziałek 10 sierpnia 2015 r. (wtedy wprowadzone przez PSE ograniczenia mocy w KSE). Podobnie teraz, jak w sierpniu 2015 r. cześć bloków nie uruchomiono w terminie po zaplanowanych postojach. Dołożyły się jeszcze ubytki awaryjne na nowych blokach 1000 MW. W roku 2015 na jednym, który wtedy był, a w 2020 na 3 z 4 bloków klasy 1000 MW.

W 2015 roku dodatkowo przyczyniły się jeszcze ograniczenia w elektrowniach o otwartych obiegach chłodzących. Zbieg w tym czasie naturalnej niedyspozycyjność źródeł OZE (bo tylko ok. 10% z mocy wiatraków) dołożył się wtedy do konieczności wprowadzenia ograniczeń w KSE.

Tegoroczny "czarny poniedziałek" 22 czerwca był o podobnym przebiegu niedyspozycyjności na blokach węglowych, szczególnie, że dotyczyło to 3 bloków 1000 MW. Uratował nas chyba przede wszystkim import interwencyjny. Źródła OZE pracowały lepiej niż 5 lat temu. Ale ich moc w tym dniu 1500 - 2500 MW to tylko właśnie średnioroczna produktywność 20 - 30%. Trudno więc liczyć do krajowego bilansu większy procent z ich mocy zainstalowanej. A dla bezpieczeństwa systemu, którego obecnie wszyscy odbiorcy bezwzględnie oczekują, sądzę że należy przyjąć mniejszy wskaźnik np. 10%. Przeliczenie takich wskaźników na wielkości bezwzględne mocy w GW pokazuje konieczności wielkości utrzymania rezerwy w krajowych źródłach sterowalnych i gwarantowanego w prawie 100% (?) importu. Powtarzam się zapewne kolejny raz. Do czasu wielkich magazynów energii ("świętych gralli"), im więcej niesterowalnych OZE, tym więcej koniecznych mocy rezerwowych - więcej kosztów - wyższe ceny energii. Tylko optymalna krajowa struktura wytwórcza podparta tanim importem daje szanse na pewną i w miarę tanią energię. Więc jak wcześniej napisałem, wiemy co i jak realizować, ale czekamy z decyzjami, do których potrzebna jest PEP 2030/2040? (konieczna pilna odpowiedź TAK/NIE dla elektrowni jądrowej).
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 03.07.2020r. 11:19
Nie wiem, czy import nas uratował, no może ten w części interwencyjnej. Bo trwały planowy import na maksa, jak w... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 05-07-2020r. 21:29 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: algas 03.07.2020r. 15:35
Czyli (niestety)autor uznaje Ostrołękę C za wiekopomny twór jak wiele gierkowskich inwestycji?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE