ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Litwy apeluje o mediację KE w sprawie elektrowni atomowej w Ostrowcu
03.07.2020r. 15:07

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda zaapelował do Komisji Europejskiej o mediację w negocjacjach trzech państw bałtyckich, dotyczących możliwości handlu energią elektryczną z krajami trzecimi. Rozmawiał o tym w piątek m.in. z litewskim eurokomisarzem Virginijusem Sinkevicziusem.

Litwa, Łotwa i Estonia negocjują możliwość handlu energią elektryczną z krajami trzecimi. Chodzi o bojkotowanie elektryczności, którą będzie produkowała siłownia atomowa na Białorusi, powstająca tuż przy granicy z Litwą, w Ostrowcu.

Litwa, która ustawowo zakazała kupowanie energii elektrycznej z Ostrowca, dąży do tego, by nie trafiła ona też na rynek Unii Europejskiej i tym samym został wstrzymany dalszy rozwój obiektu. Litwę popiera m.in. Polska. Łotwa odmawia bojkotu białoruskiego prądu, gdyż go potrzebuje.

Nauseda zwrócił się do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen o mediację między krajami bałtyckimi w celu znalezienia konsensusu w kwestii bojkotowania białoruskiej energii elektrycznej.

Prezydent Łotwy Egils Levits w piątkowym wywiadzie dla telewizji publicznej swego kraju powiedział, że KE już przygotowała stanowisko w tej sprawie i teraz je doprecyzowuje.

Prezydent zaznaczył, że Ryga "w niektórych sytuacjach nie ma powodu do całkowitego odrzucenia możliwości takiego zakupu". Zauważył jednak, że jego osobiste poglądy na tę kwestie są "nieco inne".
W czwartek list do przewodniczącej KE wystosował premier Litwy Saulius Skvernelis, który zwrócił uwagę na zagrożenie związane z realizowanym na Białorusi projektem. Według niego siłownia w Ostrowcu zagraża nie tylko Litwie, ale też całemu regionowi i UE jako takiej.

"Znajdujemy się w krytycznym momencie, gdy jeszcze można zapobiec negatywnym skutkom dla Unii w sferze bezpieczeństwa, środowiska, zdrowia, prawa i polityki" - napisał Skvernelis. Jego zdaniem, "Białoruś powinna otrzymać polityczną wiadomość, że energia elektryczna, wytwarzana w siłowni w Ostrowcu, nie trafi na rynek UE".

Wilno od lat protestuje przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Ostrowcu ze względu na jej lokalizację, tuż przy granicy z Litwą, w odległości 50 km od litewskiej stolicy. W ocenie Wilna, projekt jest realizowany bez poszanowania zasad bezpieczeństwa i dbałości o środowisko. Litwa ostrzega, że w przyszłości może to doprowadzić do katastrofy na niewyobrażalną skalę.

Białoruska elektrownia jądrowa powstała według rosyjskiego projektu AES-2006. Elektrownia składa się z dwóch bloków energetycznych, z których każdy posiada reaktor o mocy do 1200 MW. Elektrownia ma produkować 18 TWh energii elektrycznej rocznie. Pierwszy reaktor ma być uruchomiony w tym roku.

Ministerstwo energetyki Białorusi na początku maja poinformowało, że pierwszy ładunek paliwa został już dostarczony do elektrowni jądrowej w Ostrowcu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE