ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Geotermia Podhalańska wykona nowy odwiert chłonny
03.07.2020r. 15:20

Umowę na udzielenie dofinansowania w formie dotacji i pożyczki na wykonanie nowego odwiertu chłonnego oraz rekonstrukcję istniejącego odwiertu, podpisał w piątek w Bańskiej Niżnej prezes Geotermii Podhalańskiej z zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Koszt całkowity projektu wynosi 42,8 mln zł. Dofinansowanie w formie dotacji wynosi 13,9 mln zł, co stanowi 40 proc. wydatków kwalifikowanych. Pozostałe 60 proc. wydatków w kwocie 20,8 mln zł będzie finansowane w formie pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW na preferencyjnych warunkach.

Obecnie funkcjonują dwa odwierty chłonne do zatłaczania wody geotermalnej z powrotem pod ziemię. Nowy odwiert GP5 na głębokość ok. 3,5 km, do którego będzie zatłaczana woda do źródła geotermalnego, powstanie w Białym Dunajcu w odległości około 2 km od odwiertu wydobywczego.

Jak wyjaśnił PAP prezes Geotermii Podhalańskiej Wojciech Ignacok, odwierty chłonne kończą obieg wody geotermalnej wykorzystywanej do ogrzewania domów czy obiektów hotelarskich na Podhalu, która jest powtórnie nagrzewana. Jedynie woda wydobywana na potrzeby aquaparków nie jest zatłoczona z powrotem z uwagi na zanieczyszczenie.

W ramach inwestycji zostanie także zrekonstruowany odwiert chłonny PGP2, którego stan techniczny jest niedobry. Rekonstrukcja odwiertu pozwoli na zaoszczędzenie kilkunastu megawatów ciepła geotermalnego rocznie oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne - ocenił prezes Geotermii Podhalańskiej. "Będziemy również realizowali inwestycję związaną z montowaniem kolejnych wymienników na układzie geotermalnym. Zwiększymy tym samym moc geotermii o 16 megawatów" - powiedział Ignacok.
Obecny podczas podpisania umowy doradca prezydenta do spraw polityki klimatycznej ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju Paweł Sałek powiedział, że Geotermia Podhalańska jest żywym autentycznym i wspaniałym przykładem tego, w jaki sposób Polska może wykorzystywać złoża geotermalne do produkcji energii cieplnej.

"Geotermia na Podhalu, gdzie są warunki do tego, żeby wykorzystywać ciepłe źródła do produkcji energii, jest bardzo dobrym przykładem, że możemy poprzez te działania poprawiać jakość powietrza, zmniejszać efekt cieplarniany, zmniejszać emisję gazów cieplarnianych co ma decydujące znaczenie i dla naszych obywateli i dla realizacji nowego zielonego ładu, czyli całej koncepcji zielonej gospodarki, która będzie realizowana przez Komisję Europejską, a także dla realizacji naszych celów klimatycznych w ramach zobowiązań unijnych" - mówił Sałek.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA funkcjonuje na rynku od ponad 26 lat i jest najstarszym i największym producentem energii geotermalnej w Polsce. Do sieci ciepłowniczej zasilanej ze źródła geotermalnego jest podłączonych blisko 1700 obiektów. Długość sieci ciepłowniczej to 115 km - w Zakopanem, Szaflarach, Białym Dunajcu i Poroninie. Średnia temperatura wody geotermalnej wydobywanej z podhalańskich odwiertów wynosi 86 stopni C.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: As 06.07.2020r. 08:32
Worek bez dna
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 06.07.2020r. 12:48
Najtańsze i najczystsze ogrzewanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 06.07.2020r. 15:41
Temperatura wody tłoczonej do odbiorców powinna wynosić 120°C.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE