ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wasil: Bogdanka jest nadal konkurencyjna względem węgla importowanego
06.07.2020r. 06:07

Między innym na temat cen węgla oraz sytuacji na rynku w związku dużym spadkiem produkcji energii elektrycznej w elektrowniach węglowych - z prezesem Lubelskiego Węgla Bogdanki Arturem Wasilem rozmawiał "Rzeczpospolita".

Dziennik zapytał prezesa Bogdanki między innymi o onkrencyjność cenową wydobywanego przez spółkę węgla wobec paliwa z importu, zwracając uwagę, że węgiel w europejskich portach jest obecnie tańszy niż w Polsce. Rozmówca "Rz" zwrócił uwagę, że biorąc pod uwagę koszty transportu węgla do elektorowi, Bogdanka jest nadal konkurencyjna względem węgla importowanego. Jednocześnie prezes zaznaczył, że prognozy wskazują na wzrost cen węgla w Europie, co już zaczyna być widoczne.

"Rzeczpospolita" zapytała również prezesa Wasila o sytuację finansową spółki i ewentualne ubieganie się o wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych. Z podpowiedzi szefa Bogdanki wynika, że spółka bierze pod uwagę możliwość skorzystania z takiej pomocy, ale jej sytuacja finansowa jest bardzo stabilna.
Dziennik zwrócił również uwagę na rudną sytuację na krajowym rynku węgla kamiennego, związaną z dużym spadkiem produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem tego paliwa. W ocenie prezesa koniunktura w kraju już się poprawia, a drugie półrocze powinno być bardziej przewidywalne. Jednocześnie szef Bogdanki zaznaczył, że spółka zabiega o odbiorców na rynkach zagranicznych, skupiając na Ukrainie, gdzie już w przeszłości sprzedawała spore ilości węgla, ale względu na duże zapotrzebowanie w kraju musiała zrezygnować z eksportu. Prezes zaznaczył jednocześnie, że w celu utrzymania poziomu sprzedaży węgla, wobec spadku zapotrzebowania krajowego, oprócz eksportu spółka analizuje inne zastosowania węgla. W tym kontekście wymienił między innymi technologie IGCC.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Socyal 06.07.2020r. 08:35
Nawet Bełchatów (dużo tańszy) zamkną.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE