ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Druga fala pandemii nie spowoduje kolejnego wstrząsu popytu na rynku ropy
06.07.2020r. 10:56 06.07.2020r. 10:46

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Na prognozę dla ropy naftowej negatywnie wpływa nieopanowana dotąd pandemia Covid-19. Mimo iż grupa OPEC+ dołożyła olbrzymich starań, aby wesprzeć globalny rynek poprzez rekordowe cięcia produkcji i solidarne decyzje, potencjał dalszego odrabiania strat przez ropę w drugim półroczu 2020 r. będzie ograniczony.

W III kwartale wpływ pandemii Covid-19 na światową gospodarkę stanie się jeszcze bardziej widoczny. Podczas gdy II kwartał upłynął pod znakiem gaszenia pożarów i zapobiegania całkowitemu załamaniu globalnej gospodarki, obecnie zaczyna się prawdziwa praca u podstaw. Od kwietnia skutki ekonomiczne wielomiesięcznej izolacji przesłoniła mocna hossa na światowych giełdach. Pojawiły się jednak pierwsze rysy na wsparciu ze strony Fed (mur płynności), TINA (ang. there is no alternative - "nie ma innej alternatywy") oraz FOMO (ang. fear of missing out - strach przed tym, że coś nas ominie).

Przeświadczenie, że możemy powrócić i powrócimy do normalności w ciągu kilku kwartałów najprawdopodobniej okaże się błędne, przede wszystkim biorąc pod uwagę często kompromitujące niedobory kluczowych produktów w niektórych zamożnych państwach na wczesnym etapie pandemii. Jak pisze Steen Jakobsen w materiale wprowadzającym do prognoz Saxo na III kwartał, obawiamy się, że Covid-19 może przyspieszyć proces deglobalizacji zapoczątkowany wojną chińsko-amerykańską, sygnalizując równocześnie śmierć wolnego rynku jako głównego czynnika gospodarki.

Na całym świecie nadal obowiązują obostrzenia dotyczące podróżowania drogą lądową i powietrzną, a biorąc pod uwagę, że miliony pracowników w najbliższym czasie raczej nie odzyskają swoich miejsc pracy, ewentualne ożywienie na rynku ropy może okazać się dłuższe, niż przewidywano. Nawet na tak wczesnym etapie niektórzy zaczynają spekulować na temat tego, czy światowy popyt nie osiągnął wartości szczytowej w 2019 r.

W nadchodzących miesiącach najprawdopodobniej nastąpi gruntowna zmiana zachowań i interakcji ludzi i krajów względem siebie. Niektóre z tych zmian preferencji i zachowań mogą na stałe zmienić strukturę konsumpcji energii na świecie:
- Wideokonferencje zastąpią podróże krajowe i zagraniczne
- Praca z domu stanie się akceptowalną alternatywą pracy w biurze
- W miarę możliwości promowanie alternatywnych środków transportu, takich jak jazda na rowerze
- Ograniczenie liczby wyjazdów zagranicznych przez konsumentów na rzecz urlopów spędzanych w domu
- Narodowa samowystarczalność i deglobalizacja zwiększą popyt na krajowe usługi i towary
- Preferowanie zakupów online zamiast stacjonarnie

Druga fala nie spowoduje kolejnego wstrząsu popytu podobnego do tego, który miał miejsce w kwietniu. Większość krajów będzie skłonna w miarę możliwości utrzymać otwartą gospodarkę ze względu na potencjalnie gorsze konsekwencje lockdownu. Jednak gwałtowny spadek w kwietniu dowodzi, że ropa może być niestabilna. Mimo iż przewidujemy, że cena ropy Brent powróci do przedziału 50-60 USD/b pod koniec 2020 r. lub na początku 2021 r., prognoza krótkoterminowa wskazuje na konsolidację, a przez większość III kwartału cena utrzyma się w granicach przedziału 35-45 USD/b.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE