ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Wdrożenie większości rozwiązań dla inteligentnych sieci energetycznych odległe o mniej niż 15 lat
06.07.2020r. 12:21

Na portalu Transformacja2050.pl ukazała się nowa analiza, poświęcona przyszłości inteligentnych sieci energetycznych. To nowe opracowanie w serii analiz foresightowych, powstałe we współpracy ekspertów Veolii, Siemens Polska i KIGEiT, przeznaczone jest dla decydentów i inwestorów branży energetycznej. W wynikach m.in. ocena możliwości upowszechnienia inteligentnych systemów pomiarowych (AMI), urządzeń IoT w ciepłownictwie, a nawet rozwoju sieci DC.

Inteligentne sieci energetyczne torują drogę inteligentnej infrastrukturze

W najnowszej analizie foresightowej z cyklu Transformacja 2050, poświęconej przyszłości inteligentnych sieci energetycznych, Veolia Energia Polska wspólnie z 4CF oceniła dziewięć rozwiązań przyszłości, które mogą przesądzić o sukcesie smart grid w Polsce. Co więcej, ich wdrożenie, przez lepsze zarządzanie źródłami OZE i wyższą efektywność, przyczyni się do działań dekarbonizacyjnych i stanowić będzie silny czynnik transformacji energetycznej Polski. Korzyści i koszty tych rozwiązań omawiają w analizie eksperci: Adrian Sienicki z Veolii Energia Polska, dr inż. Marcin Lizer z Siemens Polska i dr inż. Jarosław Tworóg z KIGEiT.

Spośród dziewięciu rozwiązań ocenionych przez ekspertów, w przypadku aż ośmiu oczekiwany minimalny czas do osiągnięcia dojrzałości rynkowej nie przekracza piętnastu lat. Co więcej, szacowana przez ekspertów relatywna przewaga rynkowa każdego z rozwiązań jest co najmniej średnia, a w większości przypadków wysoka.

Automatyka i sztuczna inteligencja przejmą nowe zakresy odpowiedzialności

Aby dane, które zbierają i przesyłają urządzenia inteligentnej sieci energetycznej mogły być wykorzystane do wdrażania decyzji i optymalizacji produkcji, magazynowania oraz zużycia energii, konieczne są coraz to nowe rozwiązania z obszaru automatyki i systemów autonomicznych. Systemy sterowania i nadzoru obejmują swoim działaniem przede wszystkim elementy stacji wysokiego napięcia oraz stacji średniego napięcia w ramach rozdziału pierwotnego (czyli przede wszystkim główne punkty zasilania, z którymi połączone są stacje terenowe stanowiące już element rozdziału wtórnego energii elektrycznej).

Coraz częściej obserwuje się trend do automatyzowania także elementów rozdzielnic niskiego napięcia. Wkroczenie automatyki na niższe poziomy sieci dystrybucyjnych pozwoli na zwizualizowanie stanu tych elementów sieci oraz da możliwość zdalnego sterowania nimi. Nowoczesna automatyka przynosi również korzyści inteligentnym sieciom ciepłowniczym, o czym mogą już przekonać się odbiorcy ciepła w Warszawie. Tu Veolia Energia Warszawa wdrożyła i kontynuuje rozwój rozwiązań inteligentnej sieci ciepłowniczej.

Łączność nowej generacji to druga noga smart grid

Równie istotnym czynnikiem rozwoju inteligentnych sieci energetycznych jest szybka dyfuzja innowacji w dziedzinie łączności. Jak zauważył dr inż. Jarosław Tworóg z KIGEiT, jeden ze współautorów analizy, "O sukcesie wykorzystania sieci 5G w energetyce przesądzić może umiejętność współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi i wspólna absorbcja potencjału oraz funkcjonalności sieci przemysłowych. Przewaga konkurencyjna ujawni się tylko wtedy, gdy do takiej współpracy dojdzie już dzisiaj, gdyż to jest warunek upowszechnienia technologii w ciągu dekady. Minimalny czas wdrożenia przy obecnym poziomie kompetencji to 7 lat."

Transformacja 2050.pl

"Transformacja 2050" jest otwartą trybuną rozmowy o przyszłości energetyki w polskich miastach, animowanej przez Veolię Energia Polska oraz specjalistów w zakresie foresightu strategicznego z firmy 4CF. Do współtworzenia tego portalu zaproszeni są wszyscy eksperci i interesariusze rynku energii. Przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych, dostawcy rozwiązań, gestorzy systemów i eksperci ze świata akademickiego mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie i skorzystania z bezpłatnej promocji swoich stanowisk w zakresie transformacji energetycznej.

Dodatkowym atutem portalu jest unikalny, bezpłatny newsletter, który po zapisaniu się zapewnia regularny dostęp do najnowszych analiz publikowanych na portalu.
Veolia

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE