ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MFiPR: trwają rozmowy z KE o kształcie i obszarach działania FST
06.07.2020r. 18:13

Ostateczny kształt i obszar działania unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) będą efektem trwających obecnie rozmów w tej sprawie z Komisją Europejską - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach minister przypomniała, że podczas majowego spotkania Rady Europejskiej postanowiono o zwiększeniu puli środków w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - Polska ma otrzymać 8 mld euro zamiast pierwotnie planowanych 2 mld euro, z przeznaczeniem przede wszystkim na łagodzenie skutków transformacji energetycznej.

Zwiększenie przypadającej na Polskę kwoty z tego Funduszu spowodowało konieczność dalszych rozmów z Komisją Europejską na temat zasad wykorzystania tych środków. Chodzi m.in. o związane z tym transfery środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego - zakładano bowiem, że każde państwo członkowskie dołoży do FST od 1,5 do trzykrotności wielkości funduszu.

"Ponieważ zmieniły się kwoty, w tej chwili prowadzimy negocjacje z Komisją nad kwestiami dotyczącymi zwiększenia obszaru odziaływania Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (...) i rozmowy na temat jego kształtu - jak on ma wyglądać, na co ma być przeznaczony i na jakich obszarach działać" - powiedziała minister Jarosińska-Jedynak.

Przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej powstała grupa robocza ds. FST, w pracach której uczestniczą m.in. przedstawiciele ministerstw: klimatu, aktywów państwowych i środowiska, a także reprezentanci samorządu wojewódzkiego.

"Chodzi o to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązania i być przygotowanym z poszczególnymi projektami i przedsięwzięciami do realizacji w ramach FST" - wyjaśniła szefowa MFiPR, zaznaczając, że powiększenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji może zmienić niektóre priorytety, ale nie zmienia zasadniczego celu tego funduszu.

"Przede wszystkim kierunek ma być taki, który będzie łagodził skutki transformacji - to jest celem, który przyświeca funduszowi i w tym kierunku też chcemy podążać, żeby być w zgodzie z celem Komisji Europejskiej i w zgodzie z tymi założeniami wydatkować te pieniądze, aby później nie było konieczności ich zwrotu" - podkreśliła minister.
Szefowa resortu przypomniała, że w maju Komisja Europejska zaproponowała także uruchomienie w nowej perspektywie finansowej UE (2021-27) funduszu odbudowy, dysponującego pulą 750 mld euro - na Polskę przypadnie z tego funduszu ok. 64 mld euro. Również na temat zasad wydatkowania środków z tego funduszu trwają obecnie rozmowy z Komisją Europejską - strona Polska zabiega, by z tej puli można było finansować np. projekty ważne dla małych i średnich miast, tracących swoje funkcje.

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak spotkała się w poniedziałek z przedsiębiorcami i samorządowcami w Katowicach i Bobrownikach w woj. śląskim. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim tego, jak korzystać z antykryzysowych, finansowanych z funduszy unijnych narzędzi przygotowanych przez ministerstwo.

"W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z poszczególnymi instytucjami opracowaliśmy Funduszowy Pakiet Antywirusowy. To narzędzia uzupełniające rządową tarczę antykryzysową, dzięki którym będzie możliwa poprawa kondycji polskiej gospodarki zmagającej się ze skutkami pandemii. Wiemy, że musimy działać szybko i skutecznie" - przypomniała minister, cytowana w popołudniowym komunikacie swojego resortu.

Funduszowy Pakiet Antywirusowy to zmiany w prawie polskim i unijnym oraz fundusze na wsparcie przedsiębiorców i samorządowców w niwelowaniu skutków pandemii. Przyjęta w kwietniu br. specustawa funduszowa umożliwia m.in. bardziej elastyczne wykorzystywanie środków unijnych i przesuwanie części z tych funduszy na działania anty-covidowe. Do tej pory w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego wygospodarowano 14 mld zł.

Pieniądze unijne na walkę z koronawirusem i jego gospodarczymi skutkami w woj. śląskim pochodzą z programów krajowych (Inteligentny Rozwój, Wiedza Edukacja Rozwój, Polska Cyfrowa, Infrastruktura i Środowisko) oraz z Regionalnego Programu Operacyjnego. Fundusze przeznaczono m.in. na ochronę zdrowa, wsparcie przedsiębiorców, zakup komputerów do zdalnej nauki dla szkół i działalność placówek opieki całodobowej dla dzieci i dorosłych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE