ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Badanie NEA przygotowuje warunki do obniżenia kosztów energetyki jądrowej
07.07.2020r. 08:01

Budowanie nowych mocy wytwórczych w elektrowniach jądrowych nie musi być ryzykowne ani kosztowne, wynika z nowego raportu Agencji Energii Jądrowej OECD (NEA). Organizacja wezwała rządy do podjęcia działań wspierających szybką redukcję kosztów budowy nowych bloków jądrowych poprzez stworzenie ram politycznych, które pozwolą na wykorzystanie zdobytych doświadczeń i zdolności wypracowanych w ostatnich latach.

Energia jądrowa może odegrać bardzo ważną rolę w najbliższym czasie - jako część procesu odbudowy po kryzysie COVID - oraz w dłuższej perspektywie, aby osiągnąć cele środowiskowe i w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, ale koszt budowy dużych nowych elektrowni stanowi poważną barierę, Dyrektor generalny NEA William Magwood powiedział wczoraj podczas webinaru prezentującego najnowszy raport NEA, zatytułowany Unlocking Reductions in the Construction Costs of Nuclear: A Practical Guide for Stakeholders. Dodał, że w niektórych przypadkach koszty i przekroczenia terminów doprowadziły nawet do niepowodzenia projektu.

Analiza NEA wykazała, że wysokie koszty i długie harmonogramy realizacji projektów nie są nieodłączną cechą technologii jądrowej, ale odzwierciedleniem słabych łańcuchów dostaw i braku realizacji nowych konstrukcji w zachodnich krajach OECD. Nowy raport zawiera "przekonujące dowody na wysoce osiągalne drogi prowadzące do radykalnej redukcji kosztów nowych instalacji jądrowych", powiedział Magwood podczas publikacji raportu w Internecie. "Redukcja kosztów ma już miejsce w niektórych częściach świata, a wyższy poziom harmonizacji przemysłowej i regulacyjnej może przynieść dodatkowe długoterminowe korzyści. Przemysł wciąż ma wiele do zrobienia, ale przywództwo i terminowe działania rządów są niezbędne".

Raport koncentruje się przede wszystkim na możliwościach potencjalnego ograniczenia kosztów i ryzyka projektu dla współczesnych reaktorów trzeciej generacji, ponieważ takie możliwości można by odblokować w krótkim okresie, powiedział Mike Middleton, przewodniczący grupy ekspertów NEA ds. zmniejszenia kosztów wytwarzania energii jądrowej (REDCOST), która kierowała przygotowaniem raportu. Badanie analizuje również możliwości mające zastosowanie do małych reaktorów modułowych (SMR) i koncepcji zaawansowanych reaktorów, a także możliwości redukcji kosztów w dłuższej perspektywie związanej z harmonizacją przepisów i norm oraz systemów licencjonowania.

"W przypadku tych krajów, które chcą włączyć opcję jądrową do swojego bilansu energetycznego, istnieje wyraźna szansa na wsparcie znacznej redukcji kosztów w perspektywie krótkoterminowej i zwiększenie przewidywalności dużych projektów jądrowych poprzez wykorzystanie wniosków wyciągniętych z poprzednich inwestycji", powiedział Middleton. "Każdy nowy projekt jest okazją do poprawy możliwości konstrukcyjnych, udoskonalenia powiązanych procesów dostawy i zmniejszenia ryzyka budowlanego".

Raport zawiera osiem kluczowych zaleceń politycznych:
  • wykorzystanie wniosków z ostatnich projektów budowlanych Gen III;
  • uszeregowanie projektów pod względem dojrzałości i stabilność regulacyjna za pomocą mechanizmów wsparcia politycznego;
  • rozważenie przyjęcia standardowego programu nuklearnego w celu wykorzystania efektu "serii";
  • umożliwienie i utrzymanie rozwoju łańcucha dostaw i wydajności przemysłowej;
  • wspieranie innowacji, rozwoju talentów i współpracy na wszystkich poziomach, w tym poprzez zapewnienie terminowego opracowania projektów demonstracyjnych i ram licencyjnych wymaganych do wspierania wprowadzania na rynek technologii takich jak SMR i zaawansowane reaktory;
  • wspieranie solidnych i przewidywalnych ram rynkowych i ram finansowania, z ukierunkowanym wsparciem finansowym, przynajmniej jako środek przejściowy;
  • zachęcanie do wspólnych wysiłków zainteresowanych stron, a rządy tworzą środowisko sprzyjające "umowie społecznej" z przemysłem i społeczeństwem; oraz
  • dostosowanie zaangażowania rządu do potrzeb programu.
Panel kluczowych ekspertów w dziedzinie polityki i przemysłu powtórzył wezwania NEA do podjęcia działań na szczeblu rządowym, aby zagwarantować, że energetyka jądrowa odegra swoją rolę w przyszłym, zero emisyjnym bilansie energetycznym.
Pál Kovács, węgierski sekretarz stanu odpowiedzialny za utrzymanie mocy elektrowni jądrowej Paks; Liisa Heikinheimo, zastępca dyrektora generalnego ds. energii jądrowej i paliw w fińskim Ministerstwie Gospodarki i Zatrudnienia; Kirsty Gogan, współzałożycielka i globalna dyrektor Energy For Humanity; Kirill Komarov, pierwszy zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju korporacyjnego i międzynarodowego biznesu w ROSATOM, oraz Xavier Ursat, starszy wiceprezes grupy ds. nowych projektów jądrowych i inżynierii w EDF, dzielili się doświadczeniami wyciągniętymi z bieżących projektów i ich zastosowaniem w nowych programach, takich jak węgierskie Paks II, dla którego wniosek o pozwolenie na budowę został złożony wcześniej w tym tygodniu.

Paneliści zgodzili się, że działania rządu mają do odegrania rolę w obniżeniu kosztów. Ursat powiedział, że zaangażowanie państwa ma kluczowe znaczenie, w tym gotowość wspierania długoterminowych projektów nie tylko poprzez regulację warunków rynkowych, ale również poprzez proces wydawania pozwoleń i licencji. Powiedział, że rynkowe ceny energii powinny być traktowane, jako sygnał krótkoterminowy i nie mogą być długoterminowym sygnałem dla inwestycji.

Komarov powiedział, że istnieje różnica między czynnikami kosztowymi związanymi z technologią a tymi związanymi z rynkiem. Czynniki techniczne - przejście od pierwszej w swoim rodzaju (FOAK) do konstrukcji seryjnej - naprawdę spowoduje zmniejszenie kosztów, ale związany z rynkiem problem wysokich kosztów energetyki jądrowej jest głównie problemem w bogatych krajach zachodnich, a nie w reszcie świata, stwierdził. Wysokie koszty energii jądrowej w wielu krajach OECD wynikały z "premii za uprzedzenia antyjądrowe", powiedział Komarov, opisując to, jako "cenę, którą trzeba zapłacić za ryzyko polityczne, ryzyko regulacyjne, problemy z łańcuchem dostaw i niesprawiedliwe otoczenie rynkowe gdzie twoi konkurenci w innych sektorach energii są mocno dotowani".

"Ten raport pojawia się w naprawdę ważnym momencie" - powiedział Middleton. "Dowody w tym raporcie pokazują, że energia jądrowa nie musi być ryzykowna ani droga" - dodał. Powiedział, że istnieje silna rola rządu - ale także rola sektora jądrowego, aby dawać z siebie wszystko, stanąć na wysokości zadania i współpracować z rządami w celu dostarczenia znaczących długoterminowych programów redukcji kosztów.

"Z zadowoleniem przyjmujemy ten nowy raport NEA podkreślający wyraźne możliwości ograniczenia kosztów, czasu i ryzyka projektów jądrowych na podstawie wniosków wyciągniętych z ostatnich projektów w krajach zachodnich" - powiedziała Agneta Rising, dyrektor generalna World Nuclear Association. "Widzimy również duże możliwości podążania śladem tych krajów, które stale budują elektrownie (takich jak Chiny, Japonia, Rosja i Korea Południowa), w których energia jądrowa jest jednym z najbardziej opłacalnych źródeł energii elektrycznej".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wydma Lubiatowska 07.07.2020r. 13:01
Dane (Table 1: Construction costs of recent FOAK Gen-III/III+I projects) wiele mówią o jakości modelowania... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE