ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

List intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej - podpisany
07.07.2020r. 15:20 07.07.2020r. 14:35

Przedstawiciele resortu klimatu wraz z najważniejszymi spółkami sektora energetycznego i transportowego podpisali we wtorek list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego.

List intencyjny został podpisany podczas konferencji z udziałem ministra klimatu Michała Kurtyki i wiceministra Ireneusza Zyski, która odbyła się 7 lipca 2020 r.

Sygnatariusze listu wyrażają w nim wole podjęcia wspólnych działań mających na celu wypracowanie, podpisanie i realizacje porozumienia sektorowego o współpracy na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, w tym technologii wodorowych i krajowego łańcucha wartości.

Sygnatariusze deklarują w szczególności działania na rzecz: budowy łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych; rozwoju silnych krajowych i lokalnych kompetencji w zakresie wytwarzania kluczowych komponentów z łańcucha wartości technologii wodorowych; rozwoju czystego transportu opartego o wodór; rozwoju wodoru w sektorach gospodarki, w których trudno jest osiągnąć neutralność klimatyczna.

Z kolei Minister Klimatu zadeklarował działania na rzecz opracowania i przyjęcia przez rząd strategii, w której określone zostaną "realne i osiągalne cele w zakresie rozwoju wykorzystania wodoru dla potrzeb przemysłu, energetyki oraz transportu do 2030 r. z perspektywa do 2040 r."

Minister deklaruje też w liście przedstawienie projektu rozwiązań prawnych wspierających rozwój wykorzystania wodoru, oraz podjęcie wszelkich działań będących w jego kompetencji w celu budowy w Polsce wodorowego łańcucha wartości wykorzystującego silne strony polskiej gospodarki.

Sygnatariusze reprezentujący środowisko naukowe i przedsiębiorców zadeklarowali z kolei opracowanie "Planu inwestycji wodorowych", zawierającego priorytetowe projekty, takie jak instalacje do produkcji wodoru ze źródeł odnawialnych, sieci dystrybucji wodoru, w tym wybudowanie rurociągu dystrybucyjnego wodorowego, magazyny wodoru, infrastruktura tankowania wodoru do celów transportowych, produkcja ogniw paliwowych wykorzystywanych w energetyce, ciepłownictwie, transporcie i innych sektorach gospodarki.
"Budowanie gospodarki wodorowej to wielkie wyzwanie dla naszych przedsiębiorstw i instytucji naukowych. Firmy, które dzisiaj podpisały wspólnie z Ministrem Klimatu list intencyjny ws. budowy gospodarki wodorowej mają szansę stać się liderami tego rynku zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej" - podkreślił minister Michał Kurtyka.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Klimatu, rozwój sektora wodorowego w najbliższej dekadzie może w znaczący sposób przyczynić się do ograniczenia przez Polskę emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery, w szczególności z sektora transportowego. Ministerstwo Klimatu spodziewa się także wzrostu zużycia wodoru w ciepłownictwie, dzięki rozwojowi technologii power-to-gas/liquid.

W ocenie ministerstwa klimatu, potencjał przemysłowy i naukowy w Polsce pozwala na budowę fabryki ogniw paliwowych i elektrolizerów. Resort deklaruje, że będzie się starał stworzyć najlepsze warunki do inwestowania w tę technologię w Polsce.

"Dzięki zwiększeniu udziału wodoru w naszym miksie energetycznym, możemy w sposób istotny ograniczyć import surowców z zagranicy, a w konsekwencji zwiększyć naszą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne"" - zaznaczył wiceminister Ireneusz Zyska.

Polska strategia wodorowa jest obecnie w przygotowaniu w Ministerstwie Klimatu. Według deklaracji resortu jesienią bieżącego roku zostanie ona skierowana do konsultacji publicznych, zaś do końca roku przekazana do rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Wśród głównych celów tej strategii jest stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych oraz wzmocnienie roli wodoru w budowaniu polskiego bezpieczeństwa energetycznego, a także wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego i przygotowanie nowych regulacji dla rynku wodoru.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetycy nowej ery XXI w 08.07.2020r. 09:28
W materiałach problemowych pasuje do tej sprawy opracowanie "Inicjatywa 2 × 40 GW szansą dla dekarbonizacji... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważni Polacy 08.07.2020r. 09:45
Najwięksi producenci też nad tym myślą i działają - patrz: Arcelor Mittal: stal może być wytwarzana bez emisji CO2.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE