ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Zawistowski: TGE jest gotowa do udziału w transformacji polskiej energetyki
08.07.2020r. 07:57

Po 20 latach funkcjonowania i zbudowaniu od podstaw giełdowego rynku energii w Polsce, w związku z planowaną reformą rynku energii, czujemy się dobrze przygotowani do wprowadzenia zmian w sposobie funkcjonowania TGE, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Chcemy wspierać wszelkie działania rozwojowe i być aktywnym uczestnikiem tego, co dzieje się w otoczeniu rynkowym - powiedział Piotr Zawistowski, prezes TGE podczas zorganizowanej przez "Rzeczpospolitą" 30 czerwca debaty pt. "Transformacja energetyczna - wyzwanie dla krajowego rynku energii".

Energetyka była dotychczas skoncentrowana na zapewnianiu pokrycia zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną przez jej odbiorców. Prez. Zawistowski zwrócił uwagę na to, że w obecnej sytuacji wyzwaniem jest takie planowanie i przeprowadzenie transformacji, aby nie ponosić nieuzasadnionych kosztów i uniknąć ich przenoszenia na gospodarkę, w tym na gospodarstwa domowe, co oznacza jasne określenie ścieżki dojścia do nowego celu jakim jest zdekarbonizowanie energetyki.

Strategia TGE w zmiennej rzeczywistości

Po 20 latach funkcjonowania i zbudowaniu od podstaw giełdowego rynku energii w Polsce, w związku z planowaną reformą rynku energii, czujemy się dobrze przygotowani do wprowadzenia zmian w sposobie funkcjonowania TGE, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba - powiedział Prez. Zawistowski. Zwrócił uwagę, że giełda prowadzi rynki, które zostały zdefiniowane przez UE, jednak dużym wyzwaniem dla TGE będzie pojawianie się na polskim rynku nowych NEMO.

- Jestem głęboko przekonany, że obecny model rynku będzie się zmieniał. Rynki energii funkcjonujące pod reżimem kodeksów sieciowych są porównywalne do rynków scentralizowanych. Wyzwaniem, nie tylko dla giełdy, ale i dla całego systemu, będzie integracja europejskich rynków lokalnych z systemem centralnym. Na poziomie poszczególnych państw będą pojawiać się rozwiązania umożliwiające tę integrację. Dla nas oznacza to konieczność rozszerzenia oferty, szukania takich produktów, które będą interesujące dla uczestników rynku. Będzie to nasza odpowiedź na rozwój technologii i rozwój modeli biznesowych w całym systemie elektroenergetycznym - powiedział Piotr Zawistowski.

Hub gazowy

Piotr Zawistowski zwrócił uwagę, że koncepcja hubu, czyli miejsca w którym można handlować gazem na różnych kierunkach jest konsekwencją przyjętej polityki dywersyfikacji dostaw tego paliwa do Polski. Dzięki funkcjonowaniu terminalu w Świnoujściu, budowie gazociągu Baltic Pipe, połączenia z Litwą i innych interkonektorów, Polska posiada idealną lokalizację na mapie Europy do zbudowania regionalnego centrum obrotu gazem.

- Istnieją fundamenty budowy hubu w Polsce. TGE posiada naturalną pozycję, ponieważ prowadzimy już transgraniczny handel energią. Podejmujemy obecnie działania mające na celu wykorzystanie szansy, jaką przynosi zdywersyfikowany model dostaw gazu, aby w niedalekiej przyszłości rozpocząć handel gazem na poziomie regionalnym - powiedział Piotr Zawistowski.

- Jednym z dużych wyzwań będzie zapewnienie infrastruktury do handlu i przesyłu gazu w ramach łączenia poszczególnych stref geograficznych. Przykładem tego są Polska i Litwa, gdzie po wybudowaniu połączenia i rozpoczęciu udostępniania zdolności przesyłowych przez OSP obydwu krajów, pojawiła się możliwość handlu. W tym kontekście duże wyzwanie stoi przed państwami bałtyckimi. Posiadając odpowiednie doświadczenie widzimy, że jako giełda możemy odegrać ważną rolę we wspieraniu i organizowaniu rozwiązań w tym zakresie właśnie dla tego kierunku - dodał Piotr Zawistowski.

Integracja europejska w energetyce

Piotr Zawistowski zwrócił uwagę, że w chwili obecnej w Europie występują dwa nie do końca zbieżne trendy. Głównym jest trend centralizacyjny, którego odzwierciedleniem na poziomie giełd jest budowa jednego europejskiego rynku energii. Od kilku lat pod wpływem rozwoju technologii rozwinął się jednak trend decentralizacyjny obejmujący rynki lokalne, a w skrajnym przypadku - sieci off grid.

W przewidywalnym horyzoncie czasu integracja rynków energii elektrycznej w Unii Europejskiej, według prezesa TGE, będzie jednak postępować, niekoniecznie zmierzając do powstania jednej giełdy, ale raczej jednej platformy wyznaczania cen.

Piotr Zawistowski podkreślił jednak, że istnienie w Europie różnorodności w postaci wielu giełd jest dla rynku zjawiskiem pozytywnym gdyż, każda ma inne pomysły na to co może wnieść do rynku energii elektrycznej i gazu. - Dla mnie nie jest jednoznaczne, że europejski rynek musi się scentralizować, a ścieżka do tego jest już określona - powiedział.

- Kolejnym wyzwaniem jest rozwój źródeł lokalnych dla funkcjonowania całego rynku. Integracja źródeł lokalnych ze źródłami systemowymi może być okazją do tworzenia nowych produktów przez giełdy. Przykładem tego, z naszej perspektywy, widząc potrzeby polskiego rynku, jest zorganizowanie handlu w ramach wtórnego rynku mocy. Inne podmioty też mają takie możliwości, dlatego nie uważam, aby pomysł stworzenia jednej giełdy dla całej Europy był dobry. Specyfiki rynków lokalnych będą się utrzymywać, a różnice generować pod wpływem zmian zachodzących w energetyce, która coraz bardziej będzie potrzebować właśnie usług lokalnych - powiedział Piotr Zawistowski.

Rola TGE w procesie transformacji polskiej energetyki

- Od początku swojego istnienia TGE była aktywnym graczem i stymulatorem w zakresie zmian na krajowym rynku energii. 20 lat temu, 30 czerwca 2000 r., zawarto pierwszą transakcję na rynku dnia następnego, która dała swego rodzaju początek reformie rynku energii w Polsce, reformie której celem było uczynienie go bardziej konkurencyjnym. Przez te wszystkie lata towarzyszyliśmy wszelkim działaniom związanym ze wsparciem rynku OZE, czy handlu certyfikatami. W ślad za liberalizacją rynku gazu uruchomiliśmy na TGE platformę obrotu dla tego paliwa. Zarówno teraz, jak i w przyszłości planujemy podążać tą drogą, wspierać wszelkie działania rozwojowe, być aktywnym uczestnikiem nie tylko na polskim rynku energii ale także za granicą. Mam na myśli dalsze angażowanie się w integrację rynków na poziomie UE. Dostrzegamy również szanse dla rozwoju rynku gazu związane z dywersyfikacją kierunków jego dostaw do Polski, w szczególności jeśli chodzi o współpracę z krajami ościennymi- podsumował Piotr Zawistowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE