ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyleczeni z COVID-19 pracownicy JSW będą oddawać osocze
08.07.2020r. 12:52

Od poniedziałku wyleczeni z COVID-19 pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) będą mogli oddawać osocze pomocne przy leczeni innych chorych. Adresowaną m.in. do górników akcję pobierania osocza przygotowało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu.

Raciborskie centrum podjęło współpracę z lubelską firmą farmaceutyczną w zakresie badań nad wytworzeniem leku na koronawirusa z osocza od ozdrowieńców.

"Wśród górników jest najwięcej osób, które wyzdrowiały, dlatego prosimy o wasze zaangażowanie, które z pewnością przyczyni się do rozwoju medycyny oraz skutecznej walki w przyszłości z tym niezwykle groźnym wirusem" - zaapelowała w środę dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu Gizela Kowol.

Pracownicy JSW będą mogli oddawać osocze w raciborskiej siedzibie centrum i w terenowych oddziałach tej instytucji w Rybniku, Jastrzębiu-Zdroju i w Wodzisławiu Śląskim po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Szczegółowe informacje w tej sprawie są na stronie internetowej JSW.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które stosuje się w leczeniu chorych na COVID-19. Cenny płyn mogą oddać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, a następnie potwierdzono ich wyleczenie dwukrotnym ujemnym testem w kierunku SARS-CoV-2. Ochotnicy nie powinni w przeszłości mieć transfuzji krwi i jej składników. Kwalifikowane są osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie mają chorób przewlekłych i nie przyjmują na stałe leków.

"Każdy ozdrowieniec może zgłosić się do oddania osocza. Bardzo proszę o telefoniczne zgłaszanie się do rejestracji, gdzie zostaną zebrane informacje oraz ustalona data i godzina oddania osocza" - poinformowała dyr. Kowol.
W JSW zanotowano najwięcej zakażeń koronawirusem w górnictwie. W miniony weekend liczba osób z potwierdzonym zakażeniem utrzymywała się na niezmienionym poziomie, jednak w poniedziałek potwierdzono 28 nowych przypadków, we wtorek kolejnych 12, a w środę dalszych 20 - z czego 15 w kopalni Borynia, 3 w kopalni Pniówek i 2 w kopalni Budryk.

Od początku epidemii najwięcej w JSW przypadków SARS-CoV-2 wykryto w kopalniach: Pniówek (1607), Zofiówka (1180) i Borynia (495). W kopalni Jastrzębie-Bzie zostało zakażonych 388 osób, w Budryku 309, a w Szczygłowicach - 4. Jak przekazała w środę spółka, już 3027 pracowników to ozdrowieńcy - jest ich o 233 więcej niż we wtorek. To blisko 76 proc. spośród wszystkich 3983 zakażonych od początku epidemii pracowników. W kwarantannie jest obecnie 87 pracowników JSW.

Jeszcze przed rozpoczęciem akcji pobierania osocza, w piątek i sobotę, w jastrzębskim terenowym oddziale centrum prowadzona będzie akcja oddawania krwi. Przedstawiciele raciborskiej placówki wskazują, że w związku z pandemią i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych krew jest obecnie szczególnie potrzebna.

Według środowych danych Ministerstwa Zdrowia w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń - SARS-CoV-2 wykryto u 13 499 osób, 349 z nich zmarło. W regionie wyzdrowiało 9071 osób, czyli blisko 67,2 proc. wszystkich zakażonych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE