ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Inwestycje jądrowe w USA powinny wzrosnąć po zniesieniu zakazu DFC
09.07.2020r. 12:39

Jeśli amerykańska Międzynarodowa Korporacja Finansowania Rozwoju (DFC) zgodzi się na zniesienie w lipcu zakazu inwestowania w zaawansowane projekty eksportowe w dziedzinie energii jądrowej, otworzy to wrota dla zagranicznych wydatków idących w miliardy dolarów.

DFC prawdopodobnie zdecyduje się na zniesienie zakazu po upływie 30-dniowego okresu publicznych ocen i komentarzy, który rozpoczął się 10 czerwca. Zdaniem ekspertów branżowych zwiększy to wpływy USA na globalny sektor jądrowy, ale zdaniem krytyków mogą zostać podważone wysiłki mające na celu powstrzymywanie rozprzestrzeniania się niebezpiecznych i niestabilnych materiałów.

"Zmiana polityki DFC w celu oferowania finansowania projektów jądrowych wspiera mandat agencji dotyczący finansowania rozwoju, wzmacnia politykę zagraniczną USA i uznaje postęp technologiczny, który mógłby sprawić, że energia jądrowa będzie szczególnie istotna na rynkach wschodzących", stwierdził rzecznik DFC podczas otwarcia procesu publicznych konsultacji.

Państwowy bank rozwoju ma limit inwestycyjny w wysokości 60 miliardów dolarów i wspiera projekty na rynkach wschodzących poprzez finansowanie kapitałowe, finansowanie dłużne, ubezpieczenie ryzyka politycznego i rozwój techniczny.

Podobnie jak jego poprzednik, Overseas Private Investment Corporation, DFC ma zakaz inwestowania w projekty jądrowe, a informacja, że polityka ta ulegnie zmianie w ramach obecnych wysiłków administracji wspierającej amerykański przemysł jądrowy, została dobrze przyjęta.

"Myślę, że to ogromny krok naprzód ... jest bardzo, bardzo znaczący", powiedziała Maria Korsnick, prezes i dyrektor generalna Instytutu Energii Jądrowej, zapytana o zmianę polityki DFC podczas ostatniej transmisji internetowej.

Zmiana ta zmusi inne organy inwestycyjne, takie jak Bank Światowy, do ponownego rozważenia własnych ograniczeń, zauważyła Korsnick, dodając, że pojawienie się małych reaktorów modułowych i mikroreaktorów oznacza, że nowe inwestycje nie muszą być w skali gigawatowej.

Dyplomacja energetyczna

Brak finansowania przez państwo to tylko jeden z powodów, dla których globalne wpływy USA w cywilnych projektach jądrowych osłabły w ostatnich dziesięcioleciach, pozostawiając próżnię dla innych podmiotów państwowych, takich jak Chiny i Rosja.

"Chiny mają znacznie inne podejście do nierozprzestrzeniania broni jądrowej niż Stany Zjednoczone, a Rosja wykorzystuje swój program jądrowy, jako element swojej dyplomacji energetycznej, która jest dość agresywna, obserwując, w jaki sposób wykorzystuje swoją sieć rurociągów do wpływania na politykę w Europie Wschodniej"- mówi Rich Powell, dyrektor wykonawczy ClearPath, think-tanku zajmującego się innowacjami w dziedzinie czystej energii.

Finansowanie rozwoju energetyki jądrowej w danym kraju to początek długoterminowych stosunków dwustronnych, obejmujących dziesięć lat budowy reaktora, jego działania nawet do 80 lat i 10-letni proces likwidacji, mówi Powell.

"Są to, więc trwające sto lat relacje handlowe, które rozpoczynasz z krajem, i które pociągają za sobą świadczenia szeregu usług i znaczną dwustronną wymianę gospodarczą".
Stany Zjednoczone postępują zgodnie z Ustawą o energii atomowej (123 Agreement), która ustanawia podstawowe zasady i surowe standardy, których należy przestrzegać przy współpracy jądrowej między Stanami Zjednoczonymi a innym krajem. Standardy takie niekoniecznie są egzekwowane przez Chiny lub Rosję.

"Musimy zacząć od podstawowego zrozumienia, że wiele, wiele więcej krajów, niż nam się wydaje, jest zainteresowanych energią jądrową i zamierzają ją wykorzystywać, a pytanie brzmi, kto im przekaże tą technologię?" pyta Jennifer Gordon, redaktor naczelna think-tanku Atlantic Council.

Nie przeoczyć ryzyka

Lobbyści dążący do tego, by DFC rozluźnił portfel dla krajów o ambicjach jądrowych, działają w imieniu walczącego o przetrwanie przemysłu jądrowego i nie dostrzegają ryzyka - mówią krytycy tego posunięcia.

Przemysł jądrowy nie rozwija się w Stanach Zjednoczonych z powodu taniego gazu ziemnego i spadających kosztów technologii energii odnawialnej, dlatego szuka nowego źródła dochodów za granicą, mówi Edwin Lyman - dyrektor ds. bezpieczeństwa energii jądrowej Union of Concerned Scientists.

Główny problem stanowiłyby słabiej rozwinięte, biedne kraje, na których prawdopodobnie skupi się DFC, twierdzi Lyman.

Lyman twierdzi, że kraje docelowe mogą nie dysponować procedurami i infrastrukturą na wypadek sytuacji kryzysowych, które mogłyby poradzić sobie z zagrożeniami terrorystycznymi lub wypadkami jądrowymi. Ani też zapobiec możliwości rozprzestrzeniania broni jądrowej, szczególnie w przypadku nowych zaawansowanych reaktorów, takich jak małe reaktory modułowe i mikroreaktory, które są postrzegane, jako najbardziej prawdopodobne, że otrzymają finansowanie.

"Opracowywanie nowatorskiej technologii bez ustalonego łańcucha dostaw, bez obowiązujących kodeksów i standardów, bez doświadczenia w projektowaniu lub obsłudze, mówiąc, że można to wszystko za kilka lat złożyć i sprzedać na całym świecie po prostu nie pasuje do rzeczywistości" - ostrzega.

Jednak zwolennicy uważają, że obawy są w większości bezzasadne i należy skupić się na utrzymaniu branży amerykańskiej na orbicie, która ochroniłaby ją przed nadużyciami ze strony mniej sumiennych podmiotów.

"Rosjanie nie dbają o nieproliferację, podobnie jak Chińczycy, a my tak. Zmuszamy kraje do podpisania umowy, która wymaga zabezpieczeń przed rozprzestrzenianiem, albo nie będziemy współpracować z nimi komercyjnie na polu jądrowym"- mówi prezes wykonawczy Lightbridge Corporation, ambasador USA Thomas Graham, Jr.

"Byłoby poważnym błędem pozwolić, aby te dwie dyktatury zdominowały świat w obszarze komercyjnej energetyki jądrowej. Ta zmiana może bardzo pomóc tego uniknąć"- twierdzi ambasador Graham.
Reuters , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE