ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

KGHM rozpoczyna inwestycje w budowę farm fotowoltaicznych
09.07.2020r. 14:09

Przy należącej do KGHM Hucie Miedzi Legnica powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW - pierwsza z cyklu inwestycji w fotowoltaikę, które chce przeprowadzić miedziowa spółka. Energia produkowana przez farmy będzie wykorzystywana przez należące do KGHM zakłady.

O rozpoczęciu pierwszej z cyklu inwestycji w budowę farm fotowoltaicznych poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Hucie Miedzi Legnica prezes KGHM Marcin Chludziński.

"Tu niebawem zacznie się pierwsza z większych inwestycji, jeśli chodzi o energię z fotowoltaiki. Farma o mocy około 3 MW będzie realizowana przez należącą do KGHM spółkę ZANAM" - powiedział prezes. Chludziński dodał, że energia produkowana na famie będzie używana przez zakłady KGHM.

Prezes podkreślił, że transformacja energetyczna, niezależność energetyczna, zielona energia i tańsza energia to kluczowy wątek w rozwoju branży miedziowej w Europie. "To też kluczowy wątek w rozwoju naszej firmy i zmiany w podejście do zaopatrywania KGHM w energię" - mówił.

Chludziński poinformował, że farmy fotowoltaiczne powstaną również w okolicach Huty Głogów i Lubina.
Prezes podkreślił, że dla KGHM energia, po pracy, jest kluczowym czynnikiem produkcji. "Zużywamy każdego roku 2,8 TWh prądu; 25 proc. w tej chwili pochodzi z naszych źródeł; (...) chcemy przy tym zwiększać naszą produkcję energii" - mówił Chludziński.

Dodał, że zgodnie z założeniami do 2030 r. KGHM chce zaspokajać 50 proc. zapotrzebowania na energię z własnych źródeł. "Cześć energii będzie pochodzić z fotowoltaiki, ale też z elektrowni wiatrowych. To się wpisuje w trend zielonej miedzi, czyli produkcji miedzi w oparciu o ekologiczne czynniki produkcji" - mówił.

Chudziński podkreślił, że inwestycje w fotowoltaikę oraz inne zielone źródła energii to "kroki niezbędne". "To są też kroki, które wpisują się w politykę rządu, i to są kroki, które przyniosą realne pieniądze i oszczędności dla całego KGHM" - powiedział.

Farmy fotowoltaiczne powstaną na gruntach należących do KGHM - to łącznie ponad 200 ha. Mają powstać trzy elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 13 MW. Oprócz Huty Miedzi Legnica, inwestycje planowane są przy Hucie Miedzi Głogów oraz na terenie Zakładu Hydrotechnicznego w miejscowości Obora koło Lubina.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: obserwator 09.07.2020r. 18:07
Byłoby dobrze by KGHM zauważył korzyści z budowy farm wiatrowych. Hiszpanie widzą z daleka korzyści budowy i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetycy nowej ery XXI w 09.07.2020r. 23:28
Pytanie do Premiera i rządu: A oprócz fotowoltaiki budowa farmy morskiej na Bałtyku minimum 200x14 MW z wytwórnią i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Użytkownicy energii XXI w 10.07.2020r. 09:00
Jak mogli zbudować nową kopalnię w Ameryce to czemu tak skromnie zamiast odważniej i znacząco przyłożyć się do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE