ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zabrzańskie muzeum górnicze ze zwiększoną unijną dotacją na rozwój
10.07.2020r. 14:43

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu dostało dodatkowe 3 mln zł unijnej dotacji do projektu, dzięki któremu zachowuje unikatowe obiekty przemysłowe. Znaczna część prac powinna być w nim kończona na przestrzeni najbliższego roku.

Oszacowany pierwotnie na 84,5 mln zł projekt zabrzańskiego Muzeum znalazł się w 2017 r. na pierwszym miejscu listy przedsięwzięć wybranych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do dofinansowania w IV naborze konkursu dot. dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury. Z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko placówka dostała wówczas 58,5 mln zł.

Jak poinformował PAP w piątek dyrektor placówki Bartłomiej Szewczyk, teraz otrzymała ona dodatkowe 3 mln zł. "Trzeba pamiętać, że to największy w tej chwili projekt rewitalizacyjny na Śląsku i największy projekt w działaniu kulturalnym z POIiŚ" - zaznaczył dyrektor.

Wskazał, że na wzrost wartości projektu wpłynęły przede wszystkim ceny prac budowlanych. "Robiliśmy całą dokumentację projektową i kosztorysową w 2016 r. i 2017 r. Potem na rynku budowlanym niektóre ceny poszły o 80 proc. w górę" - podkreślił Szewczyk.

Uściślił, że największy wzrost kosztów dotyczył dotychczasowej głównej siedziby w zabytkowym gmachu dawnego zabrskiego starostwa powiatowego z 1874 r. W trakcie prac pojawiły się tam kolejne potrzeby. "Gdy zaczęły się odkrywki i roboty budowlane, okazało się, że jest tam znacznie więcej do zrobienia, niż na etapie projektu" - wyjaśnił szef zabrzańskiego Muzeum.

Od ponad dekady Muzeum Górnictwa Węglowego rozwija działalność głównych atrakcji turystyki przemysłowej Zabrza. To działająca od kilkunastu lat zabytkowa kopalnia węgla kamiennego Guido oraz stopniowo udostępniony w ostatnich latach kompleks Sztolnia Królowa Luiza - na bazie wyrobisk dawnej kopalni o tej nazwie i fragmentu XIX-wiecznej sztolni odwadniającej, ciągnącej się do Zabrza od Chorzowa.

Organizowane wspólnie przez samorząd woj. śląskiego i Zabrza Muzeum w poprzedniej perspektywie finansowej przeprowadziło m.in. warty łącznie ok. 200 mln zł (w tym ok. 130 mln zł środków zewnętrznych, głównie z UE) program inwestycyjny dotyczący Guido i Luizy.
Największe z obecnych unijnych przedsięwzięć placówki - pod nazwą "Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska" - dotyczy przede wszystkim dalszych obiektów i przestrzeni w Zabrzu.

Gmach przy ul. 3 Maja, gdzie dotąd znajdowały się pierwotnie archiwa, starodruki, klisze i kolekcje, przechodzi obecnie generalny remont, który pozwoli na bezpieczne przechowywanie zbiorów i potrzebną muzealnikom częściową zmianę funkcji. Mają tam powstać m.in. biblioteka naukowa, magazyny oraz pracownie: konserwacji czy digitalizacji. Dotąd zakończono roboty przy konstrukcji obiektu; wszystkie prace budowlane potrwają szacunkowo do połowy 2021 r.

Na powierzchni wokół szybu Carnall przy ul. Wolności 410 do końca tego roku powinien zakończyć się remont budynku maszynowni szybu Prinz Schoenaich (z przystosowaniem do funkcji wystawienniczych) oraz budynku warsztatu elektrycznego (dawnej skraplarni powietrza - pod kątem). Muzeum szacuje, że cały ten kompleks powinno udać się udostępnić do połowy 2021 r.

W podobnym terminie otwartym magazynem studyjnym powinien stać się przekazany Muzeum przez miasto budynek dawnej cechowni przy ul. Wolności 387 z 1870 r. - przed pracami w katastrofalnym stanie technicznym. W głównym kompleksie Luizy już wcześniej wykonano też remont i konserwację zabytkowej maszyny parowej szybu Carnall z 1915 r. wraz z budową wytwornicy pary.

W projekcie zabrzańskiej placówki uczestniczy na zasadzie partnerskiej samorząd Chorzowa. Dzięki niemu miasto to realizuje plan utworzenia Muzeum Hutnictwa na bazie zabytkowego budynku elektrowni dawnej Huty Kościuszko z 1895 r. Nowa placówka ma zostać otwarta w połowie 2021 r.

Ponadto Muzeum Górnictwa Węglowego w innym unijnym projekcie rewitalizuje i adaptuje pod kątem m.in. wystawy poświęconej węglowi monumentalną wieżę ciśnień przy zabrzańskiej ul. Zamoyskiego. Prace budowlane powinny tam zakończyć się na początku 2021 r.; wybrano też już wykonawcę wystawy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE